Záhadná nová nemecká značka na cestách - ani Nemci nevedia, čo znamená Záhadná nová nemecká značka na cestách - ani Nemci nevedia, čo znamená
Foto: Matthias Balk/picture alliance/Getty Images

2025-01-16

  • Drive
  • Drive-tip
  • Záhadná nová nemecká značka na cestách - ani Nemci nevedia, čo znamená

Záhadná nová nemecká značka na cestách - ani Nemci nevedia, čo znamená

Nebuďte prekvapení, ak budete v najbližších mesiacoch cestovať po Nemecku a narazíte na dopravnú značku, ktorej nebudete rozumieť: ukázalo sa, že ani väčšina Nemcov nevie, čo znamená.

Hoci by mali byť dopravné značky rovnaké, v mnohých krajinách a regiónoch môžu byť rozdiely, ktoré sú samozrejme pre ľudí žijúcich v danej krajine väčšinou ľahko pochopiteľné. Existuje však jedna záhadná dopravná značka, ktorú možno nájsť na trinástich miestach v Nemecku: čiernobiele značky možno spozorovať na diaľnici A9 medzi Mníchovom a Ingolstadtom a na diaľnici A93 medzi Holledau a Wolnzachom, ale väčšina motoristov netuší, čo znamenajú. Mohlo by sa zdať, že neznáma dopravná značka môže spôsobiť nebezpečné situácie na ceste, ale v tomto prípade sa netreba obávať.

Značky slúžia ako referenčný bod pre samojazdiace vozidlá a umožňujú im presne určiť svoju polohu na ceste.

Vzhľadom na to, že samojazdiace vozidlá – ktoré dokážu bezpečne jazdiť s minimálnym zásahom človeka alebo bez neho – by mohli byť súčasťou blízkej budúcnosti. Nemecko určilo niekoľko tzv. digitálnych testovacích zón na diaľniciach A9 a A93. Dôvod, prečo si úrady vybrali tieto úseky ciest, je jednoduchý: majú všetky potrebné kritériá na posúdenie schopností samojazdiacich áut. Rovné a kľukaté úseky ciest, kopcovitá krajina a niekoľko úsekov so striedaním dvoch, troch a štyroch jazdných pruhov.

Prečítajte si aj: Túto značku si v Španielsku Slováci mýlia - na čo si dať pozor, aby ste sa vyhli pokute 200 eur

Vďaka špeciálnym dopravným značkám je možné ľahko určiť polohu vozidiel na ceste a porovnať výsledky testov.

Značky aj samojazdiace vozidlá sa v Nemecku testujú od roku 2017, keď vstúpil do platnosti zákon o automatizovanej jazde. Hoci autá bez vodiča ešte nie sú na verejných cestách v Európe povolené, v USA už boli zavedené – v krajine napríklad funguje samojazdiaci taxík Waymo spoločnosti Google, no aj ďalšie spoločnosti intenzívne pracujú na vývoji vlastných modelov.

Prečítajte si aj: Nové značenie na severnej D1-ke vám pomôže, keď vás zahalí biela tma

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !