2023-11-22
Kedy a ako použiť výstražný trojuholník
Situácie, pri ktorých by na ceste mal byť za vami výstražný trojuholník je viacero. Ak máte na aute technickú poruchu, ktorá znemožňuje ďalšiu jazdu alebo defekt, pri ktorom je potrebné vymeniť pneumatiku, trojuholník by mal byť samozrejmosťou. Ak jednoducho viete, že sa z miesta nepohnete dlhšiu dobu, teda ide o núdzové státie, myslite na skoré varovanie. Nezáleží na frekventovanosti cesty – aj jediné auto, ktoré vás zbadá neskoro, môže spôsobiť katastrofu.
O tom, ako ďaleko trojuholník dať, rozhoduje nielen viditeľnosť, ale aj typ cesty, vždy však na pravom kraji vozovky. Na rýchlostnej ceste či diaľnici to je až 100 metrov, aby rýchlo idúce vozidlá mali čas preradiť sa do rýchleho jazdného pruhu. Naopak, pri zákrutách, vrcholoch kopcov či v neprehľadných miestach myslite na umiestnenie ešte pred zákrutou či vrcholom. V obci aj na bežných cestách by mal trojuholník byť 50 metrov za vozidlom.
Foto: Shutterstock
Pri umiestňovaní a odstraňovaní trojuholníka buďte vždy veľmi opatrní a uistite sa, že ste viditeľní pre ostatných vodičov. Najprv si oblečte reflexnú vestu, aby vás ostatní účastníci cestnej premávky zbadali včas. Trojuholník umiestnite v smere jazdy a dbajte na to, aby ho náhodou vietor z okoloidúcich vozidiel, najmä kamiónov, neprevrátil. Na to slúžia rozložiteľné podpery.
Keď sa problémy, ktoré vám spôsobili zastavenie vyriešia, nezabudnite si po trojuholník prísť, zložiť ho a odložiť do puzdra a späť do kufra auta. Máte ho tak pripravený na ďalšie použitie. Mnoho ľudí si pomyslí, že ide o samozrejmosť, no účastníkom nehôd a opráv sa po vyriešení problému tak uľaví, že desiatky až sto metrov umiestnený trojuholník zostane na ceste zabudnutý.