Podvodníci sú čoraz kreatívnejší: 7 rafinovaných trikov, na ktoré si treba dať pozor na dovolenke Podvodníci sú čoraz kreatívnejší: 7 rafinovaných trikov, na ktoré si treba dať pozor na dovolenke
Foto: Shutterstock

2024-06-24

  • Drive
  • Drive-tip
  • Podvodníci sú čoraz kreatívnejší: 7 rafinovaných trikov, na ktoré si treba dať pozor na dovolenke

Podvodníci sú čoraz kreatívnejší: 7 rafinovaných trikov, na ktoré si treba dať pozor na dovolenke

Najobľúbenejšie atrakcie lákajú aj zlodejov, ktorým sa v dave pracuje oveľa ľahšie. Pred hlavnou sezónou zostavili odborníci na cestovné poistenie Quotezone zoznam „novodobých" podvodov, ktorých obeťou sa môže ľahko stať nepozorný cestovateľ. Zdôraznili, že je vždy dobré informovať miestnu políciu o tom, čo sa deje, pretože to uľahčí jednanie s poisťovňami v prípade nešťastia.

​DIGITÁLNA KRIMINALITA

V roku 2024 budú môcť zlodeji ukradnúť údaje o vašej kreditnej karte pomocou čítačky alebo aplikácie, ak bude vzdialenosť menšia ako 15 centimetrov. Tento trik, známy ako „skimming", využíva skutočnosť, že bankové karty vysielajú bankové údaje na špeciálnej rádiovej frekvencii (RFID), ktorú môžu zlodeji zachytiť, ak sa priblížia dostatočne blízko. Môže to byť dobré riešenie, ak na obzvlášť preplnených miestach radšej platíte hotovosťou, ale v súčasnosti sú už k dispozícii peňaženky blokujúce RFID, takže môžete investovať do jednej z nich pre absolútnu bezpečnosť − a nie sú príliš drahé.

Foto: Shutterstock

​PODVOD PRI REZERVÁCII

Pri rezervácii dovolenky môžete naraziť aj na podvodníkov: napríklad sa vyskytlo niekoľko prípadov, keď si cestujúci rezervovali neexistujúce ubytovanie. Najčastejšie sa to zistí, keď sa konkrétne ubytovanie alebo služba ponúka za nereálne nízku cenu.

Preto si pri rezervácii nezabudnite skontrolovať recenzie portálu a prednostne používajte webové stránky a aplikácie, ktoré sú dôveryhodné.

Príkladom je Airbnb alebo Booking, ale aj na týchto stránkach si vždy skontrolujte recenzie iných cestovateľov − ak nikto nemá podozrivo negatívnu recenziu ubytovania, vyberte si inú možnosť.

​HOTELY

Aby ste sa vyhli podvodom v reštauráciách, je tiež dobré spoliehať sa na recenzie hostí, najmä od cudzincov. Vždy si tiež pozorne vyžiadajte a prečítajte účet, aby ste sa uistili, že neobsahuje neočakávanú sumu. V niektorých reštauráciách môžu miestni obyvatelia a turisti dostať menu s rozdielnymi cenami a niektoré môžu účtovať viac za večeru na terase.

​TAXI

Ak si na dovolenke vezmete taxík, skontrolujte si, či má taxikár licenciu. Na mnohých staniciach je uvedený zoznam poplatkov, ale môžete sa tiež vopred opýtať, koľko si vodič bude účtovať za to, že vás niekam odvezie. Pri nastupovaní sa uistite, že cena za taxík je nulová, a nezaškodí zapamätať si evidenčné číslo.

Bezpečnejšie je používať aplikácie a poskytovateľov služieb, ktorí sú všeobecne známi.

V každom meste existujú oficiálni poskytovatelia taxislužby, ale vo všeobecnosti sú Bolt a Uber dôveryhodné spoločnosti.

Foto: Unsplash

​PRIATEĽSKÍ ĽUDIA

Na preplnených miestach alebo miestach navštevovaných turistami môžete často naraziť na ochotných miestnych obyvateľov. Vo všeobecnosti s tým nie je žiadny problém, najmä ak niekoho požiadate o pomoc. Podvodníci však využívajú aj neznalosť turistov, takže ak nás niekto „náhodou" niečím obleje, alebo sa nás dotkne a otočí nás napríklad nejakým smerom, existuje možnosť, že mu išlo len o naše cennosti.

Takíto podvodníci často ponúkajú nejakú službu − napríklad fotografovanie.

Snažte sa dať si cennosti napríklad do vrecka na opasku a držte ho pred sebou, nie otočené na chrbte. A ak sa niekto priblíži príliš blízko, ustúpte.

TREZOR

Na vlakových alebo autobusových staniciach často nájdete skrinky, kde si môžete nechať celý kufor. Hoci oficiálne trezory nie sú problém, niektorí podvodníci vám namiesto pravého kľúča dajú falošný, aby vám po vašom odchode s pravým kľúčom mohli ukradnúť to, čo „potrebujú".

Na jednej strane má zmysel vopred sa informovať o oficiálnych bezpečnostných schránkach a na druhej strane by ste sa mali vždy snažiť uistiť, že kľúč, ktorý ste dostali, naozaj otvára/zamyká dvere.

Foto: Unsplash

​BANKOMAT

Profesionálni podvodníci môžu robiť triky aj s bankomatmi. Zlodeji môžu do bankomatu nainštalovať falošné kamery, skenery a dokonca aj falošné klávesnice, aby získali prístup k údajom o vašej kreditnej karte. Preto je v zahraničí lepšie používať bankomaty, ktoré sa nachádzajú v uzavretom priestore v pobočkách bánk.

(Zdroj: Travel Daily Media)

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.