Feketén-fehéren: a tej és a kávé örök barátsága
A tejeskávé emberek milliárdjainak napi szükséglete – lássuk, honnan ered!

A kávé évszázadokon át az Arab-félsziget népeinek kedvelt itala volt, Európában a törökök hadjáratai idején terjedt el. A legenda szerint 1683-ban, amikor Bécs visszaverte az Oszmán Birodalom támadását, a győztes sereg kávét talált a törökök hátrahagyott táborában. A hollandoknak viszont már néhány évtizeddel korábban sikerült kávét zsákmányolniuk, amelyet a Jáva szigetén levő gyarmatukon kezdtek termeszteni, ezzel pedig megszűnt az arabok kiváltságos helyzete.
Velence vs. Bécs
A cukornádhoz hasonlóan a kávé és a tea is a globalizáció motorjává vált, tovább ösztönözve a keresletet az egyre gazdagabb Európában – és sajnos közvetve a rabszolgamunka terjedését is elősegítve Afrikában. A kávé egyre nagyobb népszerűsége magával hozta a kínálat bővülését. A mára legendássá vált tejeskávé kialakulása a bécsi kávézókhoz kapcsolódik. Az első kávézó egyébként Velencében nyílt meg.
A kávé és a tej nagyjából 1700 körül került egymással „közelebbi kapcsolatba" Bécsben, ahol a kávéba cukrot és tejszínhabot kezdtek keverni. Mivel a színe a kapucinusok csuhájára emlékeztetett, cappuccino lett a neve. A kávé továbbra is a gazdagok kiváltsága volt, széles körben csak a 20. században terjedt el. Az első presszógépet a századelőn, Olaszországban gyártották. A 30-as években pedig már a tej melegítését is meg tudták oldani a kávégépek, és létrejött a cappuccino ma is ismert formája.
Egészségünkre!
Orvosi tanulmányok szerint a kávéban található tej csak nagyon kis mértékben hat a szervezetre: a gyomorfallal érintkezve csökkenti a koffein hatását, ezért a cappuccino vagy a flat white ajánlott a gyomorproblémákkal küszködőknek is. Emellett annál tovább marad fenn a koffein hatása, minél lassabban fejti ki azt.
A tej hozzáadásával készülő kávés italokat, mint például a cappuccinót vagy a flat white-ot, otthon is elkészíthetjük. Jó minőségü kávégép kell hozzá fúvókával – és elég türelem, mivel a megfelelő tejhabosítás komoly tapasztalatot igényel. Érdemes magasabb fehérjetartalmú, zsíros tejet használni a készítéséhez, mivel így krémesebb, sűrűbb lesz a hab.
Fresh Corner Barista Milk
A cappuccino vagy flat white elkészítéséhez szükséges minőségi tejet a Slovnaft töltőállomásain is megtaláljuk. A Fresh Corner Barista Milk 3,5%-os zsírtartalmú tej, amely kifejezetten ideális ízkombinációt alkot a Fresh Corner kávéval, emellett pedig sűrű habot képez rajta. A Fresh Corner kávét egykilós csomagolásban lehet megvásárolni a Slovnaft benzinkútjain. Így otthon vagy a munkahelyen is élvezhetjük a kávé és a tej páratlan párosát.