Meseváros a Moldva partján: Český Krumlov
Prága után Csehország második legfelkapottabb turisztikai célpontja egy kisváros. Český Krumlov szépsége szó szerint messze földre eljutott: Kínában ugyanis felépítették az élethű mását, varázslatos hangulatú óvárosát pedig az UNESCO 1992-ben a világörökség részévé nyilvánította.

A festői szépségű természeti környezetben fekvő Český Krumlov a világ egyik legromantikusabb helye: a Moldva kanyarulata által körülölelt óváros girbegurba középkori utcáin és terein csodálatos házak sorakoznak, amelyekben kávéházak, kocsmák, éttermek és múzeumok találhatók. Minden fontos nevezetesség közel esik egymáshoz, ezért a várost felfedezni gyalog a legcélszerűbb – igaz, autóval nem is lehetne, hiszen az óvárosba csak külön engedéllyel lehet behajtani.
Romantikus várséták
Fotó: Drive Magazine SK
Kihagyhatatlan program a Moldva fölé magasodó, impozáns vár megtekintése, amely pont olyan, mint egy tündérmese várkastélya. A prágai Hradzsin után ez Csehország második legnagyobb várkomplexuma: 40 ház, illetve palota és 5 gyönyörű belső udvar, valamint egy héthektáros barokk stílusú kastélypark alkotja.
A pazarul díszített várat a 13. században kezdték építeni, reneszánsz és barokk stílusjegyeket egyaránt felfedezhetünk rajta. Évszázadokon keresztül a cseh történelemben jelentős szerepet játszó családok – Rosenberg, Eggenberg, Schwarzenberg – birtokolták, akik reprezentatív főúri lakhellyé alakították. Városnézés közben a házakon látható címereken leggyakrabban a Rosenberg (Rožmberk) család ötszirmos rózsájával találkozhatunk – erről nevezték el a legnagyobb krumlovi kulturális eseményt is az Ötszirmú rózsa ünnepének (Slavnosti pětilisté růže). A világhírű városka panorámáját meghatározó ikonikus épületek közé tartozik a 14. században épített, kecses tornyú Szent Vitus-templom, valamint a főtéren álló 16. századi városháza is, melynek homlokzatán Csehország, Český Krumlov, a Rosenbergek és a Schwarzenbergek címere látható.
Krumlovi unikumok
Fotó: Unsplash / Mike Swigunski
A várnegyed egyik ékessége az 1776-ban épített és a mai napig is működő barokk színház, amely világszinten is unikális látványosság, ugyanis a berendezése és a színpadtechnika teljesen eredeti. Mindenképp érdemes felmenni a hatalmas területű vár körtornyába is, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a városra és a környékre. A várban tett séta után vétek lenne kihagyni a csodálatosan gondozott kastélykertet, ahol sövénylabirintusok, szökőkutak és gyönyörűen kialakított virágágyások között pihenhetünk meg.
Český Krumlovban a képzőművészet iránt érdeklődők is megtalálják a számításukat. A Fotoateliér Seidel múzeumban a fényképészet múltjával ismerkedhetünk meg, sőt, korhű díszletek közt még fényképet is készíthetünk magunkról. Az Egon Schiele Art Centrum névadójának, Egon Schiele osztrák festőnek állít emléket, aki szenvedélyesen szerette ezt a várost, és több híres képét is itt festette.
Történelmi sörfőzde
Igazi dél-csehországi városként természetesen Český Krumlovból sem hiányozhat egy sörfőzde. Bár az arany nedű készítésének hagyományai szinte egyidősek a várossal, a sörfőzés akkor indult igazán fejlődésnek, amikor 1662-ben az Eggenberg, majd később a Schwarzenberg hercegi család tulajdonába került a város. Az egykor híres sörgyár története igencsak kalandos volt – különösen a 20. században –, aminek következtében 2014-ben a gyártást végül máshova helyezték át. 2016-tól történelmi sörfőzdeként tartják számon, amely sörkóstolóval egybekötött gyárlátogatásra várja a Český Krumlovba érkező turistákat.
Foto: 123rf