Tömegeket vonzott a dögvirág
Az óriási és rendkívül ritka növényt a tulajdonosa kitette az utcára, virágzás közben

Akár 100 kilós is lehet, és rettentően büdös, ezért a legyek porozzák be. Mégis kiváltságos az, aki láthatja az óriási titánbuzogány virágzását, ami rendkívül ritka jelenség.
Egy gueenslandi botanikus kert közel 3 méteres virága, Ausztrália
Fotó: Getty Images
Ez a veszélyeztetett virág 10-20 évente egyszer hoz virágot és csak 1-2 napig gyönyörködhetünk a hatalmas kehelyben, mert gyorsan elvirágzik, átalakul. A titánbuzogányt magyarul óriáskontyvirágnak is nevezik, latinul titan arum. A növény védett, hiszen nagyon ritka. Szumátra szigetén fedezte fel 1878-ban egy olasz tudós, Odoardo Beccari és utána szerte a világon ültettek a növény gumójából, így ma már néhány botanikus kert üvegházában is találkozhatunk vele.
Égig érő titán
Titánbuzogány bimbó a Kew Gardensben, a Királyi Botanikus Kertben
Fotó: Emőke Dénes/Wikimedia
A buroklevéllel körülvett torzsavirágzat magassága több mint két méter, az eddigi rekorder egy 2,94 méter magas virág volt 2005-ben a stuttgarti Wilhelma botanikus kertben. A legnagyobb feljegyzett gumó a Királyi Botanikus Kertekhez tartozó Walesi hercegné-házban volt – ez a példány pihenő állapotban 91 kilogrammot nyomott, átlagosan egyébként 50-75 kilogram szokott lenni a gumó.
Szumátrán a virág gumójából ételt főznek és sütnek, kb. úgy használják, mint a többi gumós vagy gyökérzöldséget, hiszen magas a keményítőtartalma. A dögszagú virágot a legyek porozzák be, hiszen vonzza őket a belőle áradó bűzös szag. A virágzás után egy kisebb fa marad a növényből és a gumója évekig pihen.
Jól érzi magát Kaliforniában, Solomonnál
Még soha nem vonzott egy elhagyott benzinkút és rothadás szag ennyi embert, mint május közepén egy alamediai (Kalifornia) utca, ahova Solomon Leyva virágtulajdonos kivitte az éppen virágzó növényét. Leyva a közeli óvoda tulajdonosa, valamint hobbi botanikus, és szerette volna ezt a ritka élményt megosztani a közösséggel, ezért vitte ki az utcára a védett növényt.