
1. Mit gyűjtsünk?
Az őszi erdő eső után tele van felfedezésre váró, illatos gombákkal, de kezdő szedőknek csak olyan fajtákat szabad étkezésre gyűjteniük, amelyeket ismernek. A szakértők kezdésnek a csöves gombákat (vargányákat) ajánlják, de ezen időszak kedvence a nagy őzlábgomba és az ízletes rizike is. Ne hagyjuk otthon a gombahatározót, de csekkolhatjuk online, a gombahatarozo.hu oldalon is, hogy mit szabad a kosarunkba tennünk! Ha azonban picit is hezitálunk, inkább vigyük el a gyűjtést egy gombaszakértőhöz – kis szerencsével a legközelebbi piacon találunk is ilyen szakembert.
A galéránkban nézd meg ezeket a könnyen felismerhető gombafajtákat:
2. Ne taposd el a mérgező gombákat!
Mielőtt szedésbe kezdünk, feltétlenül ismerjük meg a gyilkos galócát és annak ugyanannyira mérgező fehér változatát, hogy ezek véletlenül se keveredjenek a kosarunkba! Ha mérgező vagy annak gondolt gombára bukkanunk, ne tapossuk el vagy döntsük ki, mert a spórák így átkerülhetnek más, ehető gombára vagy a cipőnkre.
A piros és a fehér galóca:
3. Hol szedjünk?
Hogy tiszta, vegyszermentes élelemhez jussunk, kerüljük el az olyan, vélhetően szennyezett területeket, mint az autópá- lyák és iparterületek környéke, illetve ahol az aljnövényzet kiirtására szolgáló vegyszereket használhatnak. Érdemes az erdei utak nyomvonalát követni, mert a fákkal sűrűn övezett területekkel szemben itt több csapadék jut a földbe, így gazdagabb a gombatermés, és az erdő békéjét is így zavarjuk a legkevésbé. Ne feledjük azonban, hogy a fokozottan védett területeken semmit sem szedhetünk össze az erdőből, így gombát sem, sőt a kijelölt útról sem térhetünk le.
4. Mennyit szabad?
Hazánkban ma 2 kg az alkalmankénti megengedett mennyiség. Ha ennél többet szeretnénk begyűjteni, ahhoz az adott erdészet írásos engedélye szükséges. Ennek hiányában, ha lefülelnek, pénzbírságra számíthatunk
Fotó: Libri
5. Hogyan szedjük?
- A gomba tönkjét óvatosan kicsavarjuk a földből (kést ne használjunk, hogy fémmel ne érintkezzen).
- Majd a helyét avarral fedjük be, hogy ne száradjanak ki a földben maradó, a továbbszaporodáshoz szükséges micéliumok (gombafonalak szövedéke).
- Ügyeljünk rá, hogy ne szedjünk fel túl sokat egy területről, és a különálló gombákat is hagyjuk a helyükön, hogy szaporodni tudjanak.
- A fiatal vagy túl öreg, megrágott vagy férges gombát hagyjuk az erdőben, és lehetőleg ne döntsük ki, mert ott még hasznosulhat akár élelemként, akár búvóhelyként.