Elbújva a világ elől: a Murányi-fennsík
Bár a Murányi-fennsík egy kevésbé közismert nemzeti park, de annál érdekesebb. Egy olyan hely, ahol egyszerre élhető át a Szlovák-karszt fennsíkjainak és az Alacsony-Tátra erdős lejtőinek hangulata. Mivel ide még nem tört be a tömegturizmus, ezért kivételes csendet és békét kínál azoknak, akik az érintetlen természet harmóniáját keresik.

A Besztercebányai kerületben található Murányi-fennsík Nemzeti Park három járás – a breznóbányai, rimaszombati és nagyrőcei – területén húzódik végig. Igazi vad vidék Szlovákia szívében, megközelíthetetlen barlangokkal, csodálatos karszt- és sziklaalakzatokkal, számtalan szakadékkal, forrással és víznyelővel. Kivételesen szép természeti környezete könnyen rabul ejti a kirándulók szívét.
A Murányi-fennsíkot több mint 300 kilométernyi jelölt vagy jelöletlen túraútvonalon és kerékpárúton fedezhetjük fel, melyek Tiszolc, Murányalja és Vereskő falvakból indulnak. Az óvatosság azonban nem árt, ugyanis ezen a vidéken több ritka állatfaj, köztük olyan nagyragadozók is előfordulnak, mint például a farkas (Canis lupus), a barna medve (Ursus arctos) és a hiúz (Lynx lynx). A nemzeti parkban mintegy 1400 fajta magasabb rendű növényfaj található, a környék legfontosabb növénye a murányi boroszlán (Daphne arbuscula), amely egy endemikus faj, azaz a világon kizárólag csak a Murányi-fennsíkon él.
Murány vára
Foto: 123rf
Mára csak romok maradtak az egykor fenséges királyi őrvárból, melyet a 13. században építettek. Murány vára Szlovákia harmadik legmagasabb fekvésű erődje – 935 méteres magasságban található. Épen maradt részeit és a bejárati tornyot a látogatók is bejárhatják. A vár egy 6 km hosszú tanösvény része, amely Murányalja községben kezdődik, és a Murányi-fennsík gyönyörű természeti környezetében húzódik. A várban tett séta után érdemes felkeresni a közelben található Wesselényi-barlangot, amely a Murányi-fennsík egyetlen látogatható barlangja. A mindössze 16 méter hosszú barlangba csak saját felelősségre lehet belépni, és bár látványos cseppköveket nem találunk benne, de a túrát mindenképpen színesebbé teszi.
Tiszolci gőzmozdonyos fogaskerekű vasút
A Tiszolc - Zbojská - Erdőköz fogaskerekű vasútútvonalat 1896-ban nyitották meg, és 2008 óta kulturális műemlék. Európában csak itt élvezhetjük a rég elfeledett gőzmozdonyos fogaskerekű vonatozást normál nyomtávú vasúton. A fogaskerekűt egy Romániából importált gőzmozdony vontatja, de más történelmi motorvonatokat is kipróbálhatunk.
Chmaroš viadukt
Telgárt község híres látványossága a kilenc boltívből álló Chmaroš viadukt, amely egy 1933-ban épített vasúti kőhíd. A Gregor-völgy felett 18 méter magasan ível át 114 méter hosszan, nevét pedig az alatta kanyargó patakról kapta. Ez a gigantikus technikai műemlék a főútról is látható, de közelről is megcsodálható – Telgártból is vezet hozzá egy turistaösvény.
Murányi noriker
A Murány melletti Nagyréten 1950-ben egy ménesbirtokot hoztak létre, ahol az erdőgazdaság és a hadsereg számára tenyésztettek igáslovakat. A hucul póni, a fjordló, a haflingi és noriker fajták keresztezésével egy új fajtát hoztak létre, amely 1995-ben megkapta a murányi noriker elnevezést. Az egész évben látogatható ménesbirtok kicsiknek és nagyoknak is feledhetetlen élmény.