Prečo listy na stromoch menia počas jesene svoje farby? Prečo listy na stromoch menia počas jesene svoje farby?
Foto: Shutterstock

2024-10-21

  • Drive
  • Outdoor
  • Prečo listy na stromoch menia počas jesene svoje farby?

Prečo listy na stromoch menia počas jesene svoje farby?

Tieto týždne sme v priamom prenose svedkami toho, ako  príroda mení svoju paletu farieb – zhluky stromov, ktoré ešte donedávna boli sýtozelené, sa postupne premieňajú na červeno, oranžovo a žlto. Tento prírodný úkaz fascinuje. Prečo vlastne listy menia farbu? Čo spôsobuje tieto nádherné premeny?

Zelené leto: Chlorofyl a fotosyntéza

Počas jari a leta sú listy plné zelenej farby vďaka prítomnosti chlorofylu v nich. Chlorofyl je kľúčovým pigmentom, ktorý umožňuje fotosyntézu – proces, pri ktorom rastliny premieňajú svetlo na energiu. Slnko je silným zdrojom energie a chlorofyl je schopný ho zachytávať a premieňať. Zelená farba je výsledkom toho, že chlorofyl absorbuje modré a červené spektrá svetla a odráža zelené. Preto sú listy v lete sýto zelené.

Príprava na zimu: Degradácia chlorofylu

S príchodom jesene sa dni skracujú a teploty klesajú, čo signalizuje stromom, že sa blíži zima. Stromy začínajú šetriť energiu, a to znamená, že chlorofyl sa prestáva vyrábať a postupne sa rozkladá. Keď chlorofyl mizne, začínajú sa odkrývať ďalšie pigmenty, ktoré boli po celý čas v listoch, no boli maskované „letnou“ zelenou farbou.

Image
Foto: Fineas Anton, Unsplash.
Žltá a oranžová: Karotenoidy

Po ústupe chlorofylu sa dostávajú na povrch karotenoidy – pigmenty, ktoré dávajú listom žiarivú žltú a oranžovú farbu. Karotenoidy sú teda prítomné v listoch počas celého roka, ale kvôli silnému chlorofylu ich nevidíme. Príklady stromov, ktoré na jeseň predvádzajú tieto farby, sú napríklad brezy alebo topole. Ich listy sa sfarbia do teplých odtieňov, čím vytvárajú krásne farebné kontrasty voči stálej zeleni ihličnatých stromov.

Červená a purpurová: Antokyány

Zatiaľ čo žlté a oranžové odtiene sú spôsobené pigmentmi, ktoré sú v listoch stále prítomné, červené a purpurové farby vznikajú iným procesom. Na jeseň začnú listy niektorých druhov stromov produkovať antokyány – pigmenty, ktoré spôsobujú tieto teplé, ohnivé farby. Stromy ako javor sú známe svojimi sýtymi červenými listami, ktoré dodávajú krajine dramatický nádych. Antokyány sa tvoria najmä počas teplých dní a chladné noci – avšak bez mrazu. Toto striedanie teplôt je ideálne na produkciu červených odtieňov, ktoré ešte viac obohacujú jesennú krajinu.

Image
Foto: Jeremy Thomas, Unsplash.
Hnedé listy: Tanoidy

Nie všetky listy sa menia na svetlé farby. Dubové listy, napríklad, postupne nadobúdajú hnedé odtiene. Tento proces je spôsobený prítomnosťou chemických látok, ktoré sú v listoch stále prítomné, ale ich vplyv sa prejaví až po rozklade ostatných pigmentov. Hoci hnedé listy nemusia byť také žiarivé ako ich červené a žlté náprotivky, stále majú svoju krásu, keď pokrývajú lesné chodníky.

Prečo listy opadávajú?

Keď sa stromy zbavia chlorofylu a prejdú farebnou premenou, zároveň sa pripravujú na zimu. Zima je pre rastliny obdobím, kedy príroda ponúka menej svetla a mrazy by mohli poškodiť listy. Preto stromy postupne uzatvárajú výživu do svojich koreňov a listy nechávajú opadnúť. Tento proces pomáha stromom ušetriť energiu a prežiť zimné mesiace.

Farebná paleta jesene nie je len krásnym javom, ale aj dômyselným biologickým procesom, ktorý pomáha stromom prežiť v chladných mesiacoch. Keď nabudúce uvidíte jesenný les plný rôznych farieb, spomeňte si na zložité chemické procesy, ktoré sa odohrávajú v každom jednom liste, a na to, ako príroda dokáže spojiť krásu s funkciou.

Inšpirujte sa na výlet: Výlety na Slovensku za jesennými farbami

Image
Foto: Shutterstock

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !