2024-09-27
WELV: Úplne nový vírus prenášaný kliešťami napadá mozog
Hoci bol pacient napokon úspešne vyliečený, odborníci varujú – kliešte môžu byť nebezpečnejšie, než si možno myslíte!
Vedci nedávno oznámili objav úplne nového vírusu prenášaného kliešťami, ktorý môže infikovať ľudí a v niektorých prípadoch zasiahnuť aj mozog. Tento záhadný vírus, pomenovaný Wetland virus (WELV), bol prvýkrát zistený u pacienta v čínskom meste Jinzhou, ktorý po návšteve parku v severnej Číne trpel vážnymi zdravotnými komplikáciami.
V júni 2019 bol hospitalizovaný 61-ročný muž s vysokou horúčkou, bolesťami hlavy a zvracaním, po tom, čo ho v mokraďovom parku v regióne Vnútorné Mongolsko na severe Číny pohrýzli kliešte, informuje LiveScience. Hoci mu lekári nasadili antibiotiká, jeho stav sa nezlepšil. Krvné testy odhalili niečo prekvapujúce – v jeho tele sa našiel dosiaľ neznámy vírus, ktorý patrí do skupiny ortonairovírusov.
Ortonairovírusy sú známe tým, že niektoré z nich, ako napríklad vírus krymsko-konžskej hemoragickej horúčky, sú smrteľné a prenášajú sa cez kliešte či telesné tekutiny infikovaných osôb. Nový vírus, ktorý lekári našli v tele pacienta, ešte nebol zaznamenaný u ľudí ani zvierat.
Výskumom vedci odhalili, že vírus prenášajú viaceré druhy kliešťov, pričom najväčším rizikom sú kliešte druhu Haemaphysalis concinna. Tento vírus bol tiež zistený v malom percente oviec, koní, ošípaných a hlodavcov. Zaujímavosťou je, že niektoré zvieratá, ako psy a dobytok, síce nevykazovali prítomnosť vírusu, no ich imunitný systém naň reagoval, čo naznačuje, že sa s ním už stretli.
U ľudí, ktorí sa infikovali vírusom WELV, sa najčastejšie objavovali príznaky ako:
- Horúčka
- Závraty
- Bolesť hlavy a chrbta
- Nevoľnosť a zvracanie
- Hnačka
Navyše, u niektorých pacientov sa preukázali príznaky poškodenia tkaniva a problémy so zrážanlivosťou krvi.
Z 20 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná infekcia vírusom WELV, sa všetci napokon zotavili v priebehu 4 až 15 dní. Avšak, najvážnejší prípad si vyžiadal intenzívnejšiu liečbu – pacient upadol do kómy, pričom vírus napadol jeho nervový systém. Laboratórne testy na myšiach ukázali, že vírus môže spôsobiť smrteľné infekcie mnohých orgánov vrátane mozgu.
Vedci teda upozorňujú na dôležitosť zvýšenia pozornosti a sledovania nových ortonairovírusov, keďže ich vplyv na ľudské zdravie ešte nie je úplne známy.
Ak plánujete tráviť čas v prírode, najmä v oblastiach, kde sa kliešte vyskytujú vo väčšom počte, je dôležité dodržiavať nasledovné opatrenia:
- Noste vhodné oblečenie – Dlhé rukávy a nohavice sú vaším najlepším spojencom.
- Používajte repelenty – Kvalitné prípravky na ochranu pred kliešťami sú základom.
- Dôkladne sa kontrolujte – Po každom návrate z prírody si starostlivo prekontrolujte celé telo.
- Vyhnite sa vysokej tráve a hustým porastom – Kliešte sa často skrývajú práve v týchto miestach.
Aj keď vírus WELV zatiaľ nepredstavuje globálnu hrozbu, je dobré byť pripravený a dbať na prevenciu.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !