Cestovanie nahor: čo nás čaká na nočnej oblohe v lete 2022 Cestovanie nahor: čo nás čaká na nočnej oblohe v lete 2022
Foto: Getty Images Hungary

2022-07-12

  • Drive
  • Program
  • Cestovanie nahor: čo nás čaká na nočnej oblohe v lete 2022

Cestovanie nahor: čo nás čaká na nočnej oblohe v lete 2022

Vyberte si dobré miesto

Aké je dobré miesto na pozorovanie nočnej oblohy? Také, kde nie sú ľudia a ich aktivity. Svetlá z obydlí, pouličných lámp, áut a podobne, súhrnne nazývané aj svetelný smog, zmenšujú množstvo objektov, ktoré na oblohe môžete pozorovať. Aj preto je najlepším miestom na Slovensku to najvýchodnejšie a najredšie obývané – Nová Sedlica. Aj preto tu sídli hvezdáreň. Ak nemôžete cestovať sem, alebo sa vybrať Astrovlakom na Horehroní za pozorovaním oblohy, choďte tak ďaleko od civilizácie, ako je to možné. Zhasnite svetlá, zvyknite oči na tmu a obráťte zrak nahor. Sánka vám zostane spadnutá nad úžasným divadlom, ktoré máme nad hlavami stále, no len málokedy ho vidíme.

Foto: Pexels

Vyberte si dobrý čas

Sánka sa vám samozrejme zavrie, ak ste si vybrali zamračený deň. Jasná obloha bez akejkoľvek oblačnosti je podmienkou. Ak idete pozorovať, je dobré mať so sebou lehátko, rybársku skladaciu stoličku, ďalekohľad, ideálne teleskop. Ale aj voľným okom je dobrá zábava spoznávať súhvezdia a spájať si hviezdy do obrazcov tak, ako naši predkovia. Na pozorovanie hviezd si vyberte dni, kedy je mesiac v nove. Naopak, mesiac pozorujte počas splnu. Jeden špeciálny spln, najväčší v tomto roku, nás čaká už onedlho.

Už v noci 13. júla bude o 20:38 mesiac vo svojom najväčšom splne roka, pričom o 11:00 dopoludnia bude k Zemi tento rok aj najbližšie – 357 263 kilometrov.

O mesiac neskôr, v noci z 12. na 13. augusta nadránom, sa môžete tešiť na najobľúbenejší kozmický jav roka, meteorický roj Perseidy. Viditeľné budú už od 5. augusta a to najmä od polnoci do piatej hodiny rannej.

Foto: unsplash

Vyberte si dobrú aplikáciu

Nevyznáte sa v nočnej oblohe? Dovoľte moderným technológiám, aby vám pomohli. Nainštalujte si do mobilu aplikáciu Star Chart, alebo aplikáciu Sky Map od Google. S nimi stačí obrátiť svoj telefón na nočnú oblohu a na displeji vidíte, na aké súhvezdia a objekty vo vesmíre sa pozeráte. Môžete pritom na objekty ťuknúť a zobrazia sa vám o nich ďalšie detaily. Tieto nákazlivé vychytávky vás udržia pri nočnej oblohe omnoho dlhšie a naplno si tak užijete krátke slovenské obdobie teplých večerov a nocí, kedy vám zuby nedrkocú od zimy.

Foto: unsplash