Mount Recyclemore pripomína: Nezabudnite na elektronický odpad
Počas druhého júnového víkendu roku 2021 sa v britskom pobrežnom mestečku Carbis Bay konalo stretnutie lídrov siedmich najbohatších krajín sveta. Umelci si nenechali túto príležitosť ujsť a na protiľahlom kopci postavili sochu z elektronického odpadu, ktorá pripomína slávny americký pamätník štvorice bývalých prezidentov USA – Mount Rushmore. Toto vyobrazenie však nazvali Mount Recyclemore.

Vrch viacrecyklácie. Aj tak by sa dalo voľne preložiť sochárske dielo, ktoré vytvorilo 15 umelcov pod vedením Joea Rusha a Alexa Wreckaga, na kopci nad zátokou St. Ives Bay, priamo oproti prísne stráženému mestečku Carbis Bay, kde sa od 11. do 13. júna konalo stretnutie hláv štátov G7. Hlavy týchto štátnikov obleteli celý svet aj vďaka tomuto dielu, ktorého cieľom bolo upriamiť pozornosť na rastúci objem elektronického odpadu a nutnosť jeho recyklácie.
Socha z 20 000 použitých kusov elektroniky
Autori súsošia z elektronického odpadu: Alex Wreckage (vľavo) a Joe Rush
Foto: Getty Images Hungary
Len šesť týždňov horlivej práce pätnástich umelcov a vzniklo 12-tonové súsošie, ktoré postupne privážali zo štúdií v Londýne k pobrežiu Atlantického oceánu, aby ho stihli zmontovať pred začiatkom summitu. Ako hovorí Joe Rush, autor myšlienky, dúfali, že hlavy štátov uvidia svoje hlavy, keď budú prilietať a možno tak zachytia ich pozornosť k takej potrebnej téme, ako je recyklácia elektronického odpadu. Jeho podiel totiž s meniacim sa spôsobom života rapídne narastá. Podľa údajov OSN a Medzinárodnej telekomunikačnej únie vyprodukujeme ako ľudstvo ročne 53 miliónov ton elektronického odpadu a toto číslo sa do roku 2050 zdvojnásobí. Napriek tomu štyria z piatich opýtaných Britov nevedeli, čo to elektronický odpad je, ani že sa dá recyklovať. Väčšina pritom vyhodí použitú elektroniku do bežného koša alebo ju uchová v zadnom šuplíku, kde na ňu padá prach.
Vzácne kovy a ochrana prírody
Elektronický odpad má veľký vplyv na životné prostredie. Jeho podiel v celkovom odpade neustále narastá a čoraz viac elektroniky v našich životoch zvyšuje dopyt aj po vzácnych kovoch, ktoré sú potrebné na jej výrobu. Ložiská vzácnych kovov sa nachádzajú v málo rozvinutých krajinách, ako je napríklad Konžská demokratická republika. Ľudia tu pracujú v ťažkých podmienkach za minimálne mzdy a pri ťažbe sa výrazne poškodzuje okolité prostredie. Kovy v elektronike by sa pritom dali recyklovať. Tým by ani do skládok u nás neunikali ťažké kovy či toxické látky, ktoré sa dostávajú do pôdy, spodných vôd či ovzdušia.
Kde nájdete Mount Recyclemore teraz
V odpadovom súsoší má svoju podobizeň britský premiér Boris Johnson, japonský predseda vlády Yoshihide Suga, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Mario Draghi, kanadský premiér Justin Trudeau, nemecká kancelárka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden. Hoci ponechať sochu na tomto mieste by iste zvýšilo turistickú atraktívnosť tunajšieho zálivu, tvorcovia s ňou majú iné plány. Spoločne so sponzorom tejto myšlienky, spoločnosťou musicMagpie, ju presunú do Stockportu neďaleko Manchestru. Tu má táto firma sídlo a pripomienka hrozby elektronického odpadu sa dostane do husto obývanej oblasti stredného Anglicka, kde bude mementom pre omnoho väčšie množstvo ľudí.
Foto: Getty Images Hungary