Kežmarský hrad
Jedným z klenotov na Spiši je mesto Kežmarok, nachádzajúce sa medzi malebnými horami Vysokých Tatier. Mesto ležiace na brehu rieky Poprad má veľmi bohatú históriu a v súčasnosti je jedným z centier tatranského turizmu a kultúrneho života na Spiši.

Kežmarok bol spomenutý v kronikách prvýkrát v roku 1251 – kráľ Belo IV. v tom čase tu usadil nemeckých roľníkov a obchodníkov. Pravdepodobne od nich je odvodený aj názov mesta, ktorý v podstate ukazuje na ich hlavné remeslo: Käsemarkt znamená trh so syrom. Napriek tomu, že Kežmarok v 13 – 14. storočí dostal významné privilégiá a v roku 1368 už bol chránený hradbami, slobodným kráľovským mestom sa stal až v roku 1656. Husiti mesto niekoľkokrát spustošili, ale spory medzi Levočou a Kežmarkom o právo na zastavenie tovaru viedli aj k niekoľkým ozbrojeným potýčkam.
Drevené dedičstvo
Prehliadku mesta sa oplatí začať od budovy starej radnice, ktorá je dominantou hlavného námestia. Bazilika svätého Kríža bola postavená v 14. storočí na mieste staršej kaplnky, vedľa ktorej je renesančná zvonica, postavená v roku 1568. Táto zvonica je najstaršia a podľa mnohých i najkrajšia na celom Spiši. Slávnou atrakciou Kežmarku je evanjelický drevený kostol zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorý bol pristavaný v roku 1717 k existujúcej sakrálnej stavbe. Ozdobený interiér kostola je vyrobený z tisového dreva a smrekovca – jeho jedinečnosťou je, že nemá žiadne kovové časti. Prehliadku mesta sa oplatí ukončiť výstupom na Jeruzalemský vrch, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto a na okolité vrcholy Vysokých Tatier.
Hrad uprostred mesta
Kežmarský hrad, postavený v renesančnom štýle s baštami, sa nachádza v centre mesta – v súčasnosti funguje ako múzeum. Stredoveká história hradu bola veľmi dobrodružná: v roku 1441 ho obsadili husiti, neskôr ho kráľ Matej daroval rodine Szapolyai, ktorá rozšírila pevnosť na gotický hradný komplex. V roku 1579 ho kúpil bohatý obchodník Sebastián Thököly. Rod Thökölyovcov dal gotický hrad prestavať na zámok v renesančnom štýle, ktorý sa stal sídlom rodiny. Z ďalekých krajín boli pozvaní majstri kamenári, murári, maliari, ktorí na nádvorí vytvorili arkády v renesančnom štýle a steny priestranných siení zámku ozdobili nádhernými maľbami. Narodil sa tu najznámejší člen rodiny, uhorské a sedmohradské knieža Imrich Thököly, legendárny „kurucký kráľ", ktorého hrob sa nachádza v novom evanjelickom kostole Kežmarku. Po porážke kuruckého povstania cisár Leopold skonfiškoval hrad a jeho luxusné zariadenia nechal preniesť do Viedne.
Hrad sa dostal natrvalo do vlastníctva mesta pred 300 rokmi, kde medzitým bol sklad, kasáreň, ale aj vyšívacia manufaktúra. Od roku 1931 funguje ako múzeum, ktorého unikátnym pokladom je nádherná hradná kaplnka. Jej hlavný oltár je zdobený skrútenými stĺpmi a zobrazuje sochy uhorských kráľov. Vo výstavných sálach môžu návštevníci vidieť zbierku mestského múzea, ktorej zvláštnou atrakciou je prvý röntgenový prístroj Uhorska z roku 1897.
Čierna pani
Foto: 123rf
Podľa legendy hradný pán Albert Laszky nechal zavrieť svoju manželku Beátu na šesť rokov do hradnej veže, pretože sa vybrala bez jeho súhlasu na výlet do neďalekých Tatier. Na veži boli len dve okná: cez jedno jej podávali jedlo a cez druhé videla vrchy Tatier. Hovorí sa, že duch „čiernej pani" straší medzi hradnými múrmi dodnes.