Nové pamiatky na zozname UNESCO na Slovensku
Po konferencii v čínskom meste Fu-čou vyhlásila organizácia na ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva sveta, UNESCO, dve nové lokality aj na Slovensku. Jedna spadá do kategórie kultúrnych pamiatok, tá druhá do prírodných.

Ak radi vyhľadávate unikátne miesta na Slovensku, máme pre vás dve nové lokality, ktoré môžete navštíviť. Dostali sa totiž na prestížny zoznam UNESCO. Prvou je kultúrna lokalita – hranica rímskej ríše Dunajský limes. A druhou sú bukové pralesy na východe Slovenska, ktoré boli zapísané už v roku 2007, no teraz bolo toto územie rozšírené.
Dunajský limes
Hranica niekdajšej Rímskej ríše siahala až po rieku Dunaj. Jej hraničný systém sa rozprestieral od Nemecka cez Rakúsko až po slovenskú Ižu. Nazýva sa Dunajský limes – západná časť. Tieto tri krajiny spoločne predložili nomináciu, ktorá sa v tajnom hlasovaní dostala na zoznam UNESCO. Na Slovensku sa z celej tejto hranice nachádzajú dve národné kultúrne pamiatky, ktoré boli v minulosti kastelmi – vojenskými tábormi. Prvým bola Gerulata v Rusovciach pri Bratislave a druhý kastel sa nachádza neďaleko Komárna, pri obci Iža.
Tento zápis je možno len začiatkom zaujímavej novej trasy putovania po bývalej hranici Rímskej ríše, pozdĺž európskeho veľtoku. Opevnenia totiž pokračujú aj východnou časťou Dunajského limesu v Maďarsku, Srbsku, Bulharsku, Rumunsku, ale aj v Chorvátsku.
Bukové pralesy na východe Slovenska
Na úplnom severovýchode našej krajiny sa v Poloninách nachádzajú vzácne bukové pralesy, ktoré sú zapísané v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO už od roku 2007. Teraz sa dosiahlo ich rozšírenie. Konkrétne ide o Vihorlatský prales a prírodné rezervácie Havešová, Rožok, Udava a Stužica. Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy tiež presahujú hranice Slovenska. O tieto lokality a ich ochranu úspešne bojujú aj Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko a Ukrajina. Na Slovensku dosahuje rozloha chráneného územia 4 000 hektárov a 15 000 ďalších sa nachádza v takzvanej nárazníkovej zóne. A do Polonín aj Vihorlatu sa určite odporúčame vydať – či už za výletmi na koňoch, pešo, za nádhernou nočnou oblohou, alebo za unikátnymi tatarčanými pirohami.
Pamiatky UNESCO na Slovensku
Význam nových zápisov v svetovom dedičstve UNESCO je ešte väčší, keď si spočítame, že na Slovensku sme doteraz mali len osem takýchto lokalít: Medzi tie kultúrne sa radia drevené kostoly na východe Slovenska, Spišský hrad a jeho kultúrne pamiatky v okolí, dedinka Vlkolínec a mestá Banská Štiavnica, Levoča a Bardejov. Medzi prírodnými pamiatkami sú dokonca len dve – Jaskyne a priepasti Slovenského krasu a nedávno rozšírené Bukové pralesy Karpát, v Národnom parku Poloniny a Vihorlat v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.