Na čo sa využíva vyzbieraný, použitý kuchynský olej?
Pri štedrovečernej večeri a sviatočných jedlách sa nešetrí vyprážaním a prípravou jedla, ktoré si vyžaduje olej. Kuchynský olej, ktorý využijete pri varení, môže dostať ešte aj druhý život. A ten zas môže pomôcť planéte.

Aj kvapka oleja sa ráta. Konkrétne toho použitého, ktorý nevylejete do výlevky, ale budete ho postupne zbierať do dobre umytej a vysušenej plastovej fľaše. Možno sa vám bude napĺňať pomaly, v závislosti od typu jedál, aké varíte. No stojí to za to. Takto vyzbieraný olej totižto môžete odovzdať na 212 čerpacích staniciach Slovnaft v 118 mestách Slovenska. Nájde svoje využitie, ktoré je prospešné životnému prostrediu.
Tri výhody zberu kuchynského oleja
Ak zbierate použitý kuchynský olej, jeho výhody sa vám akumulujú. V prvom rade neupchávate svoju výlevku a neživíte škodcov v kanalizačnom potrubí. V druhom rade získate pri odovzdaní na Slovnaftke za každý deciliter jeden bod na vašu BONUS kartu. V jeden a pollitrovej fľaši sa tak skrýva 15 bonusových bodov, ktoré môžete využiť ľubovoľným spôsobom v BONUS klube podľa vlastných preferencií. A do tretice – všetok vyzbieraný olej, ktorého bolo v roku 2021 už 26 ton, putuje k spracovateľovi na výrobu biopalivovej zložky. Tá je primiešavaná do nafty, v ktorej znižuje množstvo emisií vypúšťaných do ovzdušia. A tak pomáhate aj planéte.
Z kuchynského oleja biopalivová zložka
Foto: Shutterstock
Ak ste sa niekedy pýtali, čo sa deje s vyzbieraným, použitým kuchynským olejom ďalej, tu je odpoveď: Zberné vozidlá zabezpečujú zvoz oleja k spracovateľovi. Ním je pre Slovnaft partnerská spoločnosť sídliaca v Leopoldove, Meroco. Ten z neho vyrába biodiesel. Označuje sa aj termínom fatty acid methyl ester alebo FAME. Okrem použitých kuchynských olejov a tukov sa pridáva najmä repkový olej, ale aj iné druhy olejov. Následne dochádza k výrobe formou chemického procesu s názvom transesterifikácia rastlinných olejov. Táto chemická reakcia prebieha medzi esterom a alkoholom za vzniku nového esteru a alkoholu. K tomu sa najčastejšie pridáva hydroxid sodný. Finálny výsledok? Biopalivová zložka alebo tiež bionafta, ktorá je povinne pridávaná do bežnej nafty v celej Európskej únii.
Použitie bionafty
Z vášho kuchynského oleja sa tak po sérii zložitých chemických procesov môže stať biopalivo, ktoré bude poháňať napríklad poľnohospodárske stroje, vďaka ktorým budete môcť opäť získať potraviny na svoje varenie. Pridávanie biopalivových zložiek do nafty stanovuje povinná norma, keďže takýto proces dokáže z nafty odstrániť až 15 % emisií CO2. Z každého litra použitého oleja sa pritom vyrobí až 0,9 litra biopalivovej zložky.
Urobte tak správny krok vo vašej domácnosti, získajte výhody na Bonus karte a pomôžete aj planéte. Začnite so zberom použitého kuchynského oleja aj vy. Nezabudnite manipulovať len s vychladnutým olejom a pred naliatím do zbernej fľaše prečistite olej tak, že ho precedíte cez gázu, ktorá zachytí nečistoty, ako sú zvyšky jedla.