Veľká noc inak: hľadanie veľkonočných vajíčok
Na tradície v podobe šibačky a polievačky niekde nedajú dopustiť muži, inde ani ženy. Mnoho ľudí však tento tradičný folklórny zvyk nemá v láske a hľadá alternatívu, ako osláviť príchod jari inak. Zo sveta sa môžeme inšpirovať hľadaním vajíčok.

Veľká noc prináša okrem skvelého jedla a konca veľkého pôstu aj tradičné pletenie korbáčov, maľovanie vajíčok a zvyky s tým spojené – šibanie, polievanie, či oboje. Ak však tento zvyk nemáte v láske, skúste si urobiť výlet do prírody a zapojiť deti, ale kľudne aj dospelých, do hry, ktorá zabaví: hľadanie veľkonočných vajíčok. Urobiť tak môžete aj u seba na dvore, v parku – kde vám len bude počas Veľkej noci príjemne.
Hľadanie vajíčok a tímový duch
Foto: Pexels
Hľadanie veľkonočných vajec môže byť zábava pre deti, ktoré budú nadšene snoriť po čokoládových dobrotách. Táto zábava však môže rozvinúť aj ich tímového ducha a schopnosť pracovať v tíme – niečo, čo dnešnej digitálnej generácii často chýba. Ak rozdelíte tímy detí do farieb, ktoré majú hľadať a dáte časový limit, je z tejto hry priam šport. Cieľom je nájsť čo najviac vajíčok svojej farby a aj otázka, čo urobiť s tými, ktoré sú inej farby a teda aj iných tímov – nedotknúť sa ich, schovať ich, zhabať, či zobchodovať? Toto všetko budú musieť tímy posudzovať a riešiť. Odmena potom nemusia byť vajíčka samotné, ale rôzne veľkonočne ladené výhry.
Dobrodružné mapy a nápovede
Ak slávite sviatky s rodinou, pri hľadaní sa osvedčilo dať si prácu nielen so skrytím samotných vajíčok, ale aj s mapami, či indíciami. Môžete pre zvýšenie všímavosti detí položiť na zem vetvičky v tvare šípky smerujúce k vajíčku, alebo stanoviť vedomostné podmienky na prezradenie indícií. To môžu byť hádanky, rébusy, alebo – ak chcete – aj domáce úlohy a učivo zo školy, za ktoré získajú nápovede, kde čo nájdu.
Vajíčková tajnička
Popíšte vajíčka písmenami a číslami a nechajte, nech si deti nielen nájdu vajíčka, ale následne aj poskladajú slovo, alebo vetu. Tá môže obsahovať indíciu, kde je iný poklad – viac sladkostí, alebo čerstvo upečený mamin koláč. Nemusíte pritom mať ani vajíčka samotné. Vystrihnite papier v tvare vajíčok, zajačikov či jahniat – a máte schovávanie vyriešené.
Veľkonočná šaráda
Foto: Pexels
Ak zoženiete prázdne vajíčka od Kinder čokolády, alebo iné duté plastové vajíčka, môžete skúsiť veľkonočnú šarádu. Tá sa dá vyrobiť aj z vyššie popísaných vystrihovaných vajíčok. Myšlienkou je, aby nálezca našiel vo vajíčku pokyn, čo má urobiť či zahrať na veľkonočnú tému. Ostatní hádajú a stanovte si body či výhry nielen za nájdenie vajíčka, ale aj uhádnutie šarády. Deti aj dospelí môžu dostať za úlohu preskákať záhradu ako zajac, imitovať šibačku, ukázať strihanie ovečky, či kvitnúcu snežienku. Fantázii sa medze nekladú.
Veľkonočný lov vreckového pre teenagerov
Foto: Shutterstock
Ak si šibači zvykli na Veľkú noc privyrobiť, nemusia o to bez šibačky prísť. Pri hľadaní vajíčok sa privyrobenie dokonca zrovnoprávni aj pre dievčatá. Znudených teenagerov namotivujete k pobehovaniu po záhrade tým, že stanovíte sumu za každé nájdené vajíčko. Po dohľadaní už len musíte byť vybavení ako bankomat. Podstatné však je, že aj staršie deti sa zapoja do veľkonočnej nálady.
Vajíčka plné službičiek pre dospelých
Foto: Shutterstock
Ani dospelých nemusí veľkonočný ošiaľ obísť. Na vystrihované papierové vajíčka, alebo do plastových zatváracích vajíčok môžete popísať malé službičky, ktoré si nálezca môže po Veľkej noci, alebo počas sviatkov vybrať. Môžete tam dať voľnú partnerskú masáž, uvarenie večere, výlet do prírody, umytie auta, alebo deň, kedy musí ten druhý na všetko hovoriť áno. Ani tu sa medze nekladú, veď najlepšie sa poznajú partneri medzi sebou. Toto môžete spraviť aj s priateľmi, kedy z toho môžu vyjsť naozaj bizarné výhry. Alebo zapojte deti – nech vám vajíčka schovajú a napíšu do nich priania, čo im musíte splniť, keď vajíčko nájdete. Určite si len rozumné hranice požiadaviek a Veľká noc bude plná rodiny, smiechu, zábavy a dobrej nálady. A určite vám aj viac vyhladne na stoly plné veľkonočných dobrôt.