Späť do školy... na bicykli
S návratom do školských lavíc prichádzajú opäť dni s rutinným režimom, keď sú počas pracovného týždňa mnohí rodičia taxikármi svojich detí do a zo školy, ako aj na krúžky. Okrem verejnej dopravy tu je ešte iná možnosť – minimálne, kým nenapadne sneh. Bicykel je ekologický, jednoduchý a pomôže zostať vášmu dieťaťu fit.

Na dochádzanie dieťaťa do školy sa musíte dobre pripraviť. Sami musíte usúdiť, či je dieťa dostatočne veľké a uvedomelé na to, aby zvládlo takúto zodpovednosť. Podstatnú rolu tu hrá aj trasa, po akej pôjde na bicykli.
Prečo bicyklom do školy
Foto: unsplash
Argumenty v prospech bicykla by ste vedeli asi aj sami. Okrem toho, že sa deťom dostane aeróbneho cvičenia na čerstvom vzduchu, takéto rozhýbanie pomôže deťom lepšie sa koncentrovať v škole, rozprúdi im metabolizmus a po škole zas pomôže vytvoriť potrebný predel medzi svetom so spolužiakmi a svetom s rodinou. Dôležitá je aj psychika. Pocit dôvery a nezávislosti je v dnešnom svete, keď mnohí rodičia robia za svoje deti úplne všetko, veľmi dôležitý.
Bezpečnosť je o prevencii
Foto: Pexels
Samozrejme, najväčším strašiakom rodiča je, že sa dieťaťu pri ceste do školy niečo stane. Aj túto obavu však môžete otočiť na príjemne strávený rodinný čas. Cez víkendy a voľné poobedia môžete spolu s dieťaťom vyraziť a naplánovať si optimálnu trasu. Tá maximalizuje cyklochodníky a vyhýba sa hlavným dopravným tepnám. Keď ju nájdete, nechajte svoje dieťa, aby tam aj späť po trase viedlo vás. Sledujte, či dodržiava pravidlá cestnej premávky a prípadne upozornite na riziká. Skúste si jazdu aj so školskou taškou. Tá totiž svojou váhou dokáže rozkývať rovnováhu na dvoch kolesách a spôsobiť prevážením pád. Preto je pri dochádzaní bicyklom dobré nosiť v taške len to potrebné podľa rozvrhu na konkrétny školský deň.
Ako rodič nezabudnite na servis bicykla. Aj to môže byť dobrá spoločná aktivita v pivnici či garáži. Základom je, aby fungovalo ABC: A ako air – správny tlak vzduchu v pneumatikách. B ako brzdy – plne funkčné s napnutými lankami alebo funkčnými kotúčovými brzdami. C ako chain – reťaz. Tá má byť pevná, vhodne napnutá a namazaná. My k tomu ešte dodávame – blatníky pre čistotu a najmä všetky reflexné prvky na bicykli – vrátane pedálov a vnútri kolies pre autá prichádzajúce zboku.
Vhodné oblečenie: neprefúknuť, nepremoknúť
Foto: Pixabay
Po bezpečnosti je zdravie a čistota ďalšou obavou rodiča. V tomto prípade budete možno musieť dokúpiť vhodnú ľahkú bundu do dažďa a softshellovú bundu do vetra. Hodiť sa v jesennom počasí môžu aj ľahké rukavice. To všetko sa dá obliecť na slušné oblečenie do školy a svojou váhou a objemom sa to zmestí do skrinky na oblečenie. Určite sa vyhnite topánkam, ako sú šľapky či iné topánky s voľnou pätou – tie sú vždy pre cyklistov nevhodné.
Ak nemáte dokúpené niektoré doplnky, určite zájdite do obchodu čo najskôr. Predné aj zadné svetlo, reflexné prvky na oblečenie a ruksak a najmä helma sú niekedy otázkou života a smrti. Pri výbere helmy zoberte deti so sebou. Ak totiž nebude dosť „cool", bude sa im skôr hojdať na riadidlách, než držať na hlave.
Parkovanie a krádeže
Foto: Pixabay
Aby ustarostených myšlienok rodičov nebolo dosť, je tu aj obava z ukradnutia bicykla. Zabezpečte teda k bicyklu aj dobrú zámku a otestujte si, či vaše dieťa vie, ako bicykel správne zamknúť a odomknúť. Dobrým nápadom je zaregistrovať si každý bicykel do databázy CEREK. Do tohto Centrálneho registra bicyklov zadáte svoje údaje a výrobné číslo bicykla, ktoré má každý bicykel unikátne. Nájdete ho zo spodnej strany predného prevodu bicykla – teda na ráme pri pedáloch. Pridať môžete aj jeho fotografie. Ak by došlo k odcudzeniu vášho bicykla a zjavil sa kdekoľvek na Slovensku, polícia ihneď vie, koho má kontaktovať.
No a v neposlednom rade myslite na to, aby vaše dieťa malo na cestu do a zo školy dostatok tekutín a vždy nabitý mobil. Uložte svoje číslo pod ICE kontakty, aby sa v prípade núdze všetci dovolali ako prvým vám.