Čínska láska k mostom zo skla
Ak máte strach z výšok, toto ani nečítajte. Stáť na moste so sklenenou podlahou a vidiac stovky metrov pod sebou už roztriaslo kolená nejedného dobrodruha. No zdá sa, že minimálne v Číne sú takéto mosty pre peších extrémne populárne. Je ich tam podľa odhadov viac než 2 300.

Čína je obrovská krajina a má čo ponúknuť zo svojich prírodných krás. Čínski inžinieri však s prírodou súperia o pozornosť – v obrovských roklinách a pri skalných útesoch stavajú mosty a visuté vyhliadky, ktoré drží oceľ, no výplň tvorí priehľadné sklo. A nielen to. Na mnohých pridali umelý efekt praskajúceho skla aj so zvukovými efektmi, aby potešenie z tohto strachu bolo dokonalé.
Najdlhšie: Sklenený chodník Zhangjiajie a v oblasti Troch roklín
V národnom parku Zhangjiajie, v severozápadnej časti provincie Hunan, bol v roku 2016 otvorený vtedy najväčší sklenený most pre peších na svete. Má šírku 6 m, dĺžku 430 m a visí medzi dvomi útesmi vo výške 300 m. Okamžite po otvorení sa stal obrovským hitom. Úrady museli most dokonca uzavrieť pre jeho priveľkú návštevnosť. Most je dizajnovaný na 800 ľudí naraz, čiže dennú kapacitu asi 8 000 ľudí. Denne ho však navštívilo až 80 000 ľudí. To si vyžiadalo dodatočné stavebné úpravy. Na moste je plánovaný aj najvyšší bungee jump na svete, ktorý bude merať 285 metrov. Tento rok ho prekonal 526 metrov dlhý most v malebnej oblasti Troch roklín v okrese Huangchuan.
Najvyšší: Chodník s vodopádom Sky Corridor v Čchung-čchingu
Predstavte si, že do zeme zapichnete tenisovú raketu a krížom cez ňu do steny zapichnete druhú. Asi tak by sa dal zhrnúť chodník s vodopádom Sky Corridor v meste Čchung-čching. Akurát, že tá „raketa" zo zeme má výšku 500 metrov a tá druhá dĺžku 368 metrov. Pridajte si k tomu sklenenú podlahu s efektmi praskajúceho skla alebo plávajúcich rýb a spievajúcu fontánu. Nie však hocijakú. Na vodorovnom kruhu je umiestnených 450 prúdnic vody a 2 000 svetiel, ktoré reagujú na hudbu. Táto atrakcia je skutočne nezabudnuteľná.
Najdesivejší: Najdlhší konzolový sklenený most
V blízkosti Čchung-čchingu si na svoje prídu aj tí najväčší výškoví odvážlivci. V tunajšom tematickom parku Wansheng Ordovician, asi hodinu a pol jazdy autom od mesta, sa nachádza aj najdlhší konzolový sklenený most sveta, otvorený v roku 2017. Táto stavba v tvare ležatého písmena A visí na lanách nad 200-metrovou priepasťou a najvzdialenejší bod od útesu má 86 metrov. Aj preto má maximálnu kapacitu 30 ľudí naraz.
Najnovší: Most Ruyi v Shenxianju
Asi 370 kilometrov južne od Šanghaja bol koncom septembra 2020 v miestnom scénickom parku otvorený Most Ruyi. Hoci má „len" stometrovú dĺžku a je vo výške 140 metrov, zaujímavý je svojou vlnitou architektúrou. Ak nemáte strach z výšok, tu si určite vychutnáte pocit vlniaceho sa mosta, ktorý opisujú tí, ktorí trpia akrofóbiou. Na oboch koncoch mosta sú kruhové platformy a časti konštrukcie sú z priehľadného skla. Na prechod si môžete zvoliť až tri rôzne cesty a od otvorenia ho stihlo navštíviť už viac než štvrť milióna návštevníkov.