Podmanivé čaro zimných vodopádov
Idylickú zimnú krajinu si možno vychutnať nielen pri lyžovačke, ale aj na peších túrach, kde na každom kroku počujeme vŕzganie snehu a môžeme obdivovať zázraky ríše mrazu. Vodopády sú nádherné aj v lete, no v zime, keď zamrznú, pohľad na nich je priam úchvatný.

Na Slovensku je viac ako dvesto vodopádov a môžeme ich vidieť aj na takých miestach, na ktoré by sme si ani nepomysleli. Hoci nie sú to stovky metrov vysoké, ale je medzi nimi aj taký, ktorý je vyšší ako Niagarské vodopády, alebo je zaujímavý len pre svoju nezvyčajnú polohu. Niektoré vodopády sú ukryté tak hlboko v lesoch, že nájsť ich je pre turistov skutočné dobrodružstvo.
Šútovský vodopád
Jeden z najkrajších, a štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku sa nachádza v prírodnej rezervácii Nízkej Fatry v nadmorskej výške 830 metrov. Vodopád vzniká z vody potoka Šútov, ktorý je tesne nad vodopádom široký 2,5 metra. Potok z Mojžišovho prameňa padá z výšky 38 metrov. Je ľahko dostupný, preto je ideálnym výletným cieľom aj pre rodiny s malými deťmi. Šútovský vodopád láka turistov aj v zime, keď úplne zamrzne – ponúka rozprávkový pohľad. Náučný chodník vedúci k vodopádu je dobre udržiavaný aj v zime.
Brankovský vodopád
Brankovský vodopád sa nachádza na západnom okraji Nízkych Tatier – je to najvyšší vodopád v regióne. Jeho výška je 55 metrov a je to druhý najvyšší vodopád na Slovensku. Napriek tomu, že jeho prietok vody je malý, je stále krásny – nie je náhoda, že sa stal jedným z piatich vodopádov na Slovensku, ktorý bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Ak sa rozhodnete, že ho chcete vidieť v zime, neoľutujete, pretože vodopád v zime zamŕza a vytvára oslnivé ľadové tvary. Brankovský vodopád bol v roku 1980 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Počas túry môžete vidieť aj malý vodopád Brankov, ktorý sa nachádza hneď pod veľkým vodopádom a je vysoký len 2,26 metrov.
Lúčanský vodopád
Pohľad na Lúčanský vodopád, ktorý schádza z okraja 13 metrov vysokej, kaskádovej vápencovej terasy, očarí každého. Svoj názov dostal podľa liptovskej obce Lúčky a jeho výhodou je dobrá dostupnosť, keďže sa nachádza takmer v strede obce. Zvuk padajúcej vody je niekedy len jemné bzučanie, inokedy však hlasné čľapotanie, vďaka ktorému si turisti na chvíľu oddýchnu pri vodopáde a započúvajú sa do tejto éterickej vodnej hudby. Vodopád ukazuje v každom ročnom období inú podobu a keďže v zime nezamŕza, môžete si ho užívať po celý rok. Tí odvážnejší sa môžu aj okúpať v malom jazierku, do ktorého sa vlieva. Od roku 1974 je vodopád národnou prírodnou pamiatkou. V jeho blízkosti sa našli aj vzácne paleontologické nálezy.
Hájske vodopády
Hájske vodopády, ktoré sa nachádzajú v Národnom parku Slovenský kras môžete navštevovať všetky ročné obdobia a sú ľahko prístupné aj pešo. Potok, ktorý steká z niekoľkých menších aj väčších terás, tvorí miestami vodopády. Zvuk padajúcej vody dodáva miestu osobitú atmosféru a už z diaľky signalizuje turistovi, že je na správnom mieste. Vodopády sú vysoké 1 až 7 metrov a ich prietok vody závisí od množstva zrážok. V zime často zamŕzajú a vytvárajú úchvatné ľadové steny.