Pohľad na svet je najkrajší, ak prechádza pomedzi uši koňa
Tí, ktorí zažili výlet do prírody vysadení na chrbte koňa, dajú tomuto starému arabskému prísloviu za pravdu. Okrem toho, že je zo sedla koňa ten najkrajší výhľad na svet, iné príslovie tvrdí, že na konskom chrbte je raj srdca.

Ak váhate, či vysadnúť na koňa, možno vás presvedčia argumenty, ktoré nahrávajú milovníkom koní zo zdravotného hľadiska – fyzického, ako aj psychického. Aj na Slovensku nájdete unikátne miesta, ktorým jedinečnosť dodali práve kone.
Jazda na koni uvoľňuje telo aj sérotonín
Foto: Getty Images Hungary
Ak ste už niekedy počuli o hormóne šťastia, poznáte, ako príjemne na naše pocity účinkuje sérotonín. Jeho vyplavenie nás robí šťastnými, aj keď sami nechápeme prečo. S týmto zážitkom sa stretne mnoho ľudí po jazde na koni. To je práve preto, že tento „zlepšovač nálady" sa na koni spúšťa až pri 80 % z nás. No nie je to jediná výhoda jazdenia na koni.
Jazdenie pomáha s mobilitou kĺbov a vylepšuje držanie tela, najmä trupu a takzvaného jadra tela (core). Stimuluje vnútorné orgány, fungovanie obličiek a trávenie, nakopáva srdcovo-cievny systém. Okrem toho zlepšuje našu koordináciu a postreh a pôsobí ako prevencia proti svalovým kŕčom Jednoducho je to skvelý doplnok k sedavému zamestnaniu. To nám z dlhodobého hľadiska spôsobuje zdravotné problémy, a tak vysadnutím do sedla môžete dostať svoje zdravie do lepšej rovnováhy.
Odpočinok mysle od stresu
Foto: Pixabay
Pre väčšinu ľudí je vysadnúť na koňa niečo mimo ich komfortnej zóny. Rešpekt z veľkého zvieraťa, napnuté vnemy a sústredenie dokáže skvele vypnúť tok myšlienok, ktorý nás väčšinou pohlcuje po celý deň, a fantasticky si tak odpočinieme. Na rozdiel od bicykla či iných športov nemusíte byť zadýchaní a ak vyrazíte do prírody, viac vnímate spev vtákov, spojenie s prírodou, vône a výhľady. Navyše ste o dosť vyššie než zvyčajne a všetko vám pripadá iné a nové. Nenechajte sa však zmiasť sedením. Hodina v sedle je vlastne poriadna drina – jadro tela, zadok aj chrbát si urobia dobrú rozcvičku a môžete byť z takéhoto sedenia aj spotení. Navyše si cvičíte obratnosť a rovnováhu, veď umenie je už len samotné vyšvihnutie sa na koňa.
Rytmické kolísanie
Foto: Getty Images Hungary
Ďalším upokojujúcim faktorom jazdy na koni je kolísanie počas chôdze. Tento rytmický pohyb dokáže upokojiť aj tých najnervóznejších ľudí. Núti nás to pravidelne a hlboko dýchať a už od prenatálnych čias je kolísavý pohyb vyjadrením upokojenia. A hoci sme pokojnejší, za hodinu dokážeme obyčajným kolísaním spáliť až 200 kalórií.
Kam za koňmi na Slovensku: Národný žrebčín Topoľčianky...
Hlavným mestom chovu koní na Slovensku sú bezpochyby Topoľčianky. Tunajšia historická jazdiareň sa datuje do roku 1910, kým samotný žrebčín o jedenásť rokov neskôr. Je to jediné zariadenie v Európe, kde sa chová päť plemien koní. Zameriavajú sa tu na chov shagya – arabského, arabského plnokrvného, lipicanského, huculského a športového koňa, pričom stádo tu tvorí až 550 koní. Za dobu existencie národného žrebčína sa tu odchovalo až 8 000 koní, pričom návštevnosť sa v bežných rokoch pohybuje okolo 50 000 turistov ročne. Vidieť tu okrem Topoľčianskeho zámku – letného sídla prvého prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka – môžete aj hipologickú expozíciu a množstvo podujatí a súťaží. Národný žrebčín Topoľčianky nájdete 10 km severne od zjazdu z rýchlostnej cesty R1 pri Zlatých Moravciach.
... a konská turistika na Muránskej planine
Na Gemeri existuje žrebčín, kde sa odohráva chov koní úplne iným spôsobom. Tunajšie huculské polodivoké kone sú chované na lúkach a pasienkoch Muránskej planiny. Karpatský horský kôň, skôr známy ako huculský, je veľmi húževnaté a odolné plemeno, ktoré si dokáže nájsť potravu v prírode aj samo. Bolo určené na vozenie nákladov, no dnes sa na Gemeri ponúka v úplnej inej úlohe. Absolvovať tu môžete Huculskú magistrálu, ktorú tvorí 13 trás a 6 staníc (Tisovec, Burda, Zbojská, Krátke, Sihla a Vydrovo). Najkrajší výhľad z chrbta koní si tak môžete dopriať v nádhernej prírode vrchov a dolín Slovenského rudohoria a Muránskej planiny.