2022-03-29
KLÁŠTOR LIETAJÚCEHO MNÍCHA
Cyprián sa narodil zrejme v roku 1724 v sliezskych Polkowiciach. Študoval v Poľsku aj na Morave, pravdepodobne sa dostal i do Talianska. Špekuluje sa, že práve tam sa mohol zoznámiť s dielom Leonarda da Vinciho, ktorý navrhol viacero lietajúcich strojov. No kým v tomto prípade ide o špekulácie, Cypriánov herbár s takmer tromi stovkami vylisovaných rastlín a opismi v gréčtine, latinčine, nemčine, poľštine a slovenčine sa zachoval dodnes. Mních zomrel v roku 1775. V roku 2010 o ňom nakrútili celovečerný film. Cyprián patril medzi kamaldulských mníchov, ktorí sa venovali asketickému životu v ústraní. Kamaldulský rád založili v roku 1012 neďaleko Florencie a nadväzovali na benediktínov – rád, ktorý sv. Benedikt založil už v roku 529.
V časoch cisára Jozefa II. však existovalo už toľko rádov, že panovník sa v snahe znížiť vysoké štátne náklady podujal zrušiť tie, ktoré neboli zamerané vyslovene na charitu – liečenie či vzdelávanie. A tak sedem rokov po Cypriánovej smrti zanikol aj Červený Kláštor. Za svoj vznik pritom kláštor vďačil inému starobylému rádu – kartuziánom. Ich korene siahajú do roku 1084, a sú teda starší ako cisterciáni (rok 1098), premonštráti (rok 1126), františkáni (rok 1209) či dominikáni (rok 1215). V opustenom kraji pri Lechnici sa kartuziáni usadili okolo roku 1320, Červený Kláštor opustili v roku 1563. Obnovy sa dočkal dva roky pred popravou Jánošíka – v roku 1711.
Kamalduli užívali komplex približne sedem desaťročí. Po reforme Jozefa II. pustol a rozsiahla prestavba odštartovala až v roku 1956. Dnes je múzeom, pričom z jedného z troch rozsiahlych nádvorí sa otvára výhľad na ikonický kopec Tri koruny na poľskej strane Dunajca. Práve z neho sa Cyprián údajne vzniesol k oblohe. A práve tento vrch nemôže chýbať na záberoch z vychýrenej miestnej atrakcie: splavovania rieky na pltiach.
Zaujímavosti v číslach:
- 10 - dĺžka splavu Dunajca v kilometroch
- 982 - výška vrchu tri koruny v metroch
- 1360 - rok, v ktorom zrejme začali stavať kláštorný Kostol svätého Antona pustovníka
- 60 000 - ročná návštevnosť Červeného Kláštora pred pandémiou