Jesenné túry v Západných a Vysokých Tatrách Jesenné túry v Západných a Vysokých Tatrách
Foto: Shutterstock

2022-09-03

Jesenné túry v Západných a Vysokých Tatrách

VYSOKOHORSKÝ KRAS: Z HÚT NA SIVÝ VRCH

Hoci znalci považujú Sivý vrch za rovnako pekný a výrazný ako Veľký Choč či Veľký Rozsutec, medzi laikmi je menej známy. Nájdete ho v západnej časti Západných Tatier a na výstup odporúčame cestu z obce Huty. Po jednom technickom úseku s reťazami sa ocitnete v neobyčajnom svete vysokohorského krasu. Sivý vrch, na rozdiel od zvyšku Západných Tatier, nevyformovali ľadovce. Je to vápencová hora vysoká 1805 metrov. Vo vápencovom skalnom meste pri Bielej skale sa budete cítiť ako vo winnetuovke.

PRE ODVÁŽNYCH: OSTRÝ ROHÁČ 

Atraktívny adrenalínový výstup, pri ktorom nebudú chýbať reťaze, strmé zrázy ani dychberúce výhľady, ponúka aj oravská časť Západných Tatier – Roháče. Cieľovým vrcholom je Ostrý Roháč s dvoma vrcholmi, na ktorý vedie exponovaný skalný hrebeň s takmer horolezeckým nádychom. Na vrchol môžete vyraziť z oravskej alebo liptovskej strany.

Ak zvolíte prvú možnosť, čaká vás pôsobivý okruh so začiatkom i koncom na križovatke turistických trás – Ťatliakovej chate pri Ťatliakovom jazere. Počas hrebeňovky zdoláte viacero roháčskych vrcholov. Treba však šetriť silami, keďže zo záchytného parkoviska na Ťatliakovu chatu sa dostanete po asfaltke dlhej niekoľko kilometrov. Chodník z liptovskej strany vedie zo Žiarskej doliny so zastávkou na Žiarskej chate.

TATRANSKÉ KLASIKY: RYSY A JAHŇACÍ ŠTÍT

V septembri a októbri vymaľuje počasie Vysokým Tatrám výrazné kontúry, vďaka čomu sú túry pred zimnou uzáverou jednoducho neprekonateľné. Jedným z najpopulárnejších tatranských lákadiel je výstup na Rysy (2499 metrov nad morom).

Vyše deväť kilometrov dlhá trasa po červenej značke sa začína pri Štrbskom Plese a pokračuje po Tatranskej magistrále k Popradskému plesu, odtiaľ do Mengusovskej doliny a k rázcestiu nad Žabím potokom. Spočiatku nenáročná trasa sa postupne zmení, strmé zákruty v nepríjemnom sutinovisku nahradia skalné steny s reťazami a rebríkmi. Pri výstupe je lepšie pridržiavať sa reťazí, pri zostupe sú praktickejšie rebríky. Po dosiahnutí Chaty pod Rysmi (2250 metrov nad morom) vás čaká ešte poriadna drina. Trištvrtehodinová cesta vedie náročným terénom, počas ktorej treba dávať pozor na uvoľnené skaly. Výhľady však stoja za to.

Podobne príjemne sa začína výlet k Chate pri Zelenom plese, známej ako Brnčalka. Ak vám nevyrazia dych majestátne štíty obklopujúce chatu, zaručene sa o to postará výstup na jeden z nich. Osem a polhodinový trek na Jahňací štít, vrátane istiacich lán, je pre silné povahy a skúsených turistov. Odmenou vám však bude výhľad na unikátny vápencový hrebeň prísne chránených Belianskych Tatier, charakteristický jaskyňami, tiesňavami, priepasťami a vyšším výskytom listnatých stromov ako inde v Tatrách.

NA ČO MYSLIEŤ PRI PLÁNOVANÍ JESENNÝCH TÚR
  • Pozor na skoršie jesenné stmievanie.
  • Hoci sa začiatok jesene vyznačuje najstabilnejším počasím, ideálnym na turistiku, treba si pribaliť teplé oblečenie (čiapka, rukavice, teplá mikina).
  • Korene, kamene, rebríky a reťaze bývajú po jesenných ranných hmlách klzké.
  • Rešpektujte iných a na reťaziach a rebríkoch si udržujte dostatočný odstup.