2022-03-29
Miesta na Slovensku, kde rastie medvedí cesnak
Na záhradkách sa toho v apríli veľa neurodí, no aj tak si môžete dopriať jarnú detoxikáciu. A to hneď dvojmo: pohybom na čerstvom vzduchu pri ceste za hľadaním medvedieho cesnaku a následne pri jeho konzumácii. Táto rastlina rastie od Španielska a Talianska po Veľkú Britániu, Škandináviu až po Balkán a Rusko. Samozrejme, neobchádza ani Slovensko. Jej mladé lístky rady rastú v kolóniách a žiarivo zelená farba upúta rovnako ako ich nezameniteľná čuchová stopa. A hoci sa objaví už v polovici marca, apríl je mesiacom jeho skutočnej dominancie.
Medvedí cesnak rastie v listnatých a lužných lesoch, kde má rád najmä tienisté a vlhké miesta. Väčšinou rastie do výšky 900 metrov nad morom, no s otepľovaním klímy ho nájdete aj v čoraz vyššie položených regiónoch. Keď na kolóniu medvedieho cesnaku narazíte, uvidíte zelené lístky s dĺžkou 10 až 40 centimetrov. Zbierajte radšej tie mladé, ktoré ešte nie sú horké. Dajte si však dobrý pozor. Môžete si ho zameniť s listami konvalinky. Tá je síce ako kvetina krásna, no zároveň je jedovatá. Nemusíte sa však báť – konvalinku, na rozdiel od medvedieho cesnaku, neucítite. A preto keď zbierate, dôverujte nielen svojim očiam, ale aj nosu.

Foto: Pixabay
Keď sa vám výlet vydarí a nazbierate medvedí cesnak, hneď po príchode domov ho dobre umyte. Hoci ste mohli byť v tej najčistejšej prírode, na listoch sa k vám domov mohli „zviezť" aj drobné chrobáčiky a hmyz. Nehovoriac o tom, že po lese chodí množstvo divej zveri, ktorá práve nedbá na to, kde vykoná svoju potrebu.
Následne sa môžete pustiť do spracovania. Najjednoduchší spôsob – a aj ten najzdravší – je nadrobno ho nasekať a dopriať si ho na krajci chleba s maslom, alebo ho zapracovať do nátierok. Z rozmixovaných listov je populárne robiť krémovú polievku, no môžete ho použiť aj do bohatej víkendovej omelety. Alebo medvedí cesnak rozmixujte a zamrazte – a zamrazené kocky či kúsky pridávajte do jedál – jeho výživové hodnoty zmrazením zachováte. Pre mnohých je populárne aj pesto. To vytvoríte zmixovaním listov, parmezánu, olivového oleja a píniových orieškov. No na Slovensku sa skôr dostanete k verzii s bežným strúhaným syrom, vlašskými orechmi a repkovým olejom.
Prečo podstúpiť výpravu za medvedím cesnakom? V prvom rade máte skvelý cieľ na výlet. Jeho výsledok však bude neistý a podobne dobrodružný ako pri hľadaní hríbov. Ak budete úspešní, zjedením medvedieho cesnaku veľmi prospejete svojmu telu. Ako medvede dobre vedia, prečisťuje a detoxikuje organizmus, napráva trávenie a lieči žalúdok, pričom z tela odstraňuje aj hlísty. Pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, podporuje imunitu, reguluje vysoký krvný tlak, pomáha proti migrénam. Jeho bohaté zastúpenie flavonoidov chráni naše bunky pred škodlivinami z vonkajšieho prostredia.
- Bratislava: Devínska Kobyla, Horský park, jazerá Veľký a Malý Draždiak v Petržalke, park pri Rusovciach smerom na Čunovské jazero, ostrov Kopáč, Železná studnička
- Malacky: okolie Plaveckého Štvrtka a v kopcoch Malých Karpát
- Pezinok: Modra - Harmónia
- Trnava – Katarínka, Majdán pri Horných Orešanoch
- Hlohovec: Zámocká záhrada
- Nitra: park pri kaštieli v Oponiciach, Šoporňa
- Piešťany: sedlo Havran
- Prievidza: Tužina
- Žilina: Kľak pri Fačkove, Rajecká dolina (Hnilecká Kýčera)
- Martin: Gaderská dolina
- Ružomberok: Ľubochnianska dolina
- Zvolen: Poštárka
- Banská Bystrica: Krížna, Šachtičky – smer Donovaly
- Rožňava: Gemerská Poloma
- Spišská Nová Ves: les za Novoveskou hutou
- Košice: Kojšov
- Vranov nad Topľou: Sedliská, Domaša, hrad Čičva
- Humenné: Strážske, Sedliská
- Michalovce: okolie Laborca
Tieto miesta sú len vybrané lokality po celom Slovensku, pričom v skutočnosti ich je oveľa viac. Všetko však závisí od šťastia, či na konkrétnom mieste vystihnete ten správny čas, kedy sa ukážu mladé lístky.