Kyjatické hračky - hračky s dušou Kyjatické hračky - hračky s dušou
Foto: OZ Kyjatické hračky

2024-11-21

Kyjatické hračky - hračky s dušou

V dedinke Kyjatice na Gemeri existuje jedinečná remeselná tradícia, ktorá si zachovala svoju autentickosť  a unikátnosť až do dnešných dní. Kyjatické hračky, ručne vyrábané drevené výrobky, sú nielen krásnou pripomienkou minulosti, ale aj dôkazom, že remeslo a umenie dokážu v modernom svete zažiariť. 

Kyjatické hračky: Drevený poklad našich predkov s dušou tradície

V dobe plnej úžasných technologických vymožeností a moderných hračiek často zabúdame na kúzlo, ktoré prináša ručná práca. Jedným z pokladov slovenského remeselníctva sú kyjatické hračky – malé drevené umelecké diela s hlbokými koreňmi v histórii a tradíciách našich predkov. Tieto hračky pochádzajú z obce Kyjatice v gemersko-malohontskom regióne a ich výroba je symbolom remeselnej zručnosti a návratom k trvalo udržateľnému životnému štýlu v jednom. Kyjatické hračky sa začali vyrábať v 19. storočí, keď miestni remeselníci spojili svoju zručnosť s láskou k drevu a výnimočnou ornamentikou.

Image
Foto: OZ Kyjatické hračky
Hračky, ktoré dýchajú históriou

Na prvý pohľad jednoduché, no na druhý plné detailov – také sú kyjatické hračky. Vyrobené sú z bukového dreva, ktoré sa opracúva tradičnými technikami, bez použitia kovových spojov. Každý kus je výsledkom precíznej ručnej práce a originálnej výzdoby, ktorá čerpá inšpiráciu z geometrických tvarov. Slnečné ružice, kružnice či závitnice majú nielen estetickú, ale aj ochrannú symboliku.

Hračky sú typicky morené prírodnými farbivami získanými z dubovej kôry, trniek alebo sliviek, čo im dodáva hnedočervený nádych. Táto prírodná farebnosť je súčasťou ich jedinečnosti, ktorá ich odlišuje od masovo vyrábaných hračiek.

Image
Foto: OZ Kyjatické hračky
Nielen hračka, ale aj kus kultúry

Hračky zahŕňajú najmä figúrky zvierat, ktoré kedysi obklopovali deti na dedine – koníky, kohútiky, zajace, prasiatka či ježkovia. Okrem zvieratiek vyrábali remeselníci aj zmenšeniny nábytku, ako postieľky, stolčeky či kolísky. Tieto drobnosti nielenže podnecovali detskú fantáziu, ale tiež ukazovali remeselnú dokonalosť a cit pre detail.

Image
Foto: OZ Kyjatické hračky
Tradícia, ktorá pretrvala

Po období útlmu, ktoré nastalo po roku 1918 v dôsledku rozmachu továrenskej výroby, sa tradícia kyjatických hračiek podarila oživiť vďaka remeselným kurzom organizovaným Štátnym ústavom pre zveľaďovanie živností v 20. rokoch. Dnes sa tejto výnimočnej tradícii venuje len niekoľko remeselníkov na Slovensku. Ich práce však stále nesú ducha Kyjatíc – ducha, ktorý spája minulosť so súčasnosťou. A čo je najkrajšie, tieto hračky sú rovnako obľúbené medzi deťmi aj dospelými.

Image
Foto: MAS Malohont
Kyjatické hračky ako darček s hodnotou

Hľadáte darček, ktorý zaujme a zároveň poteší? Kyjatická hračka je nielen krásnym doplnkom, ale aj prejavom úcty k tradičnému remeslu. Či už je to koník na kolieskach, kohútik, alebo zmenšenina nábytku, tento darček bude symbolizovať hodnoty, ktoré v dnešnom svete často hľadáme – jednoduchosť, trvácnosť a autenticitu. Takže ak túžite po návrate ku koreňom, nechajte sa očariť kyjatickými hračkami – ich krása vás presvedčí, že v jednoduchosti je skutočne ukrytá sila remesla a vkusu.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !