Turistické chodníky v Tatrách sú otvorené skôr! Toto sú novinky tohto leta Turistické chodníky v Tatrách sú otvorené skôr! Toto sú novinky tohto leta
Foto: Shutterstock

2024-06-01

  • Drive
  • Slovensko
  • Turistické chodníky v Tatrách sú otvorené skôr! Toto sú novinky tohto leta

Turistické chodníky v Tatrách sú otvorené skôr! Toto sú novinky tohto leta

Zmeny v uzávere chodníkov v TANAP-e

Minuloročný návštevný poriadok priniesol niekoľko zásadných zmien, ktoré ovplyvnia aj túto sezónu. Sezónna uzávera turistických chodníkov končí už 31. mája 2024, čo znamená, že všetky značené chodníky budú otvorené o dva týždne skôr ako obvykle.

Dôležitá informácia však je, že úsek po červenej značke z Hrebienka k Rainerovej útulni ostáva uzavretý kvôli pretrvávajúcemu riziku ohrozenia života. Alternatívou je bezpečná obchádzka po zelenej značke.

22 nových cyklistických lokalít

Pre cyklistov prichádzajú dobré správy: predĺžená trasa v Bielovodskej doline umožní cyklistom dostať sa až ku táborisku na Poľane pod Vysokou. V Kôprovej doline sa dostanú až po prístrešok pod Garajovou dolinou. Celkovo pribudlo 22 lokalít, kde sa cyklisti môžu tešiť na nové možnosti od Oravíc po Tatranskú Javorinu.

Foto: TANAP

Po novom aj splav Studeného potoka na Orave 

Ak preferujete outdoor na vode, aj tu majú Tatry dobré správy. Okrem tradičných miest raftingu a kajakovania na Belej pribudol aj Studený potok na Orave. Avšak pozor - splavovanie týchto tokov je povolené len pre členov turistických alebo športových organizácií, ktoré sa špecializujú na vodnú turistiku alebo vodný slalom.

Geocaching v Tatrách? Áno!

Geocaching, populárna aktivita medzi dobrodruhmi, má svoje pevné miesto aj v aktuálnom návštevnom poriadku. Hľadači kešiek môžu využívať značené chodníky, náučné a kúpeľné trasy, ako aj cykloturistické trasy.

Foto: TANAP

Tatry tento rok ponúkajú ešte viac – viac času na túry, viac priestoru na cyklistiku aj pre vodákov, viac dobrodružného hľadania. Čo im za to môžeme vrátiť? Rešpekt k prírode. Nezanechávanie odpadkov, rešpekt k pravidlám, ktoré tu platia, aby sme si tento prírodný klenot zachovali aj pre ďalšie generácie. Návštevný poriadok pešej turistiky nie je žiadny 20-stranový dokument, ktorý nezvládnete prečítať. Je to pár základných a ľahko prečítateľných pravidiel, ktoré nájdete tu, no čím viac z nás ich pozná, tým sa nám bude všetkým tráviť čas v našich veľhorách lepšie.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.

Foto: TANAP / Marcel Tobis