Liptovská Mara sa v zime mení na púšť: Polstoročná priehrada je nečakaným turistickým hitom Liptovská Mara sa v zime mení na púšť: Polstoročná priehrada je nečakaným turistickým hitom
Foto: Drivemagazine

2025-02-26

  • Drive
  • Slovensko
  • Liptovská Mara sa v zime mení na púšť: Polstoročná priehrada je nečakaným turistickým hitom

Liptovská Mara sa v zime mení na púšť: Polstoročná priehrada je nečakaným turistickým hitom

Liptovská Mara je v lete tradičným magnetom pre turistov. Jej vodná hladina láka dovolenkárov, jachtárov, rybárov aj milovníkov vodných športov. No vo februári? V tomto období ju zväčša nik nerieši. Tento rok je však všetko inak.

Kvôli extrémne nízkemu stavu vody a vďaka virálnym fotkám a videám na sociálnych sieťach sa priehrada, ktorá v roku 2025 oslavuje 50 rokov svojej existencie, stala nečakanou atrakciou.

Z priehrady sa stala púšť

Liptovská Mara je momentálne 11 metrov pod svojou maximálnou hladinou a naplnená len na 44 %. Kým zvyčajne je po zime v horách uložených vyše 200 miliónov kubických metrov vody v snehu, tento rok je to len štvrtina – približne 38 miliónov. Vodohospodári preto už teraz obmedzili odtok o tretinu do konca marca a počítajú s tým, že situácia môže byť neskôr v priebehu roku kritická.

Podobne nízka hladina bola naposledy zaznamenaná pred 20 rokmi, v roku 2006. Tentokrát však ide o kombináciu prirodzeného zimného poklesu a extrémneho sucha, ktoré môže spôsobiť problémy s dopĺňaním vody na jar.

Historické tajomstvá pod hladinou

To, čo by za iných okolností zostalo len témou odborníkov, však tento rok vyvolalo hotový turistický boom. Na sociálnych sieťach sa rozšírili zábery, ktoré ukazujú Liptovskú Maru v podobe, akú mnohí nikdy nevideli. Namiesto vodnej plochy sa teraz na mnohých miestach rozprestiera suché, popraskané dno, staré cesty a základy domov zo zatopených obcí.

Keď sa Liptovská Mara stavala (1969 – 1975), vyžiadala si presídlenie viac ako 4000 ľudí a úplný zánik niekoľkých obcí, vrátane tej, ktorá jej dala meno. Teraz sa vďaka mimoriadne nízkej hladine odkryli ich zvyšky a stovky turistov sa denne prichádzajú prejsť po miestach, ktoré boli takmer polstoročie pod vodou.

Image
Foto: Drivemagazine
Pozor na pokuty a prechod cez koľajnice

Masové výlety na dno priehrady však priniesli aj problémy. Ľudia parkujú na zakázaných miestach, blokujú cesty a niektorí dokonca riskujú prechod cez železničnú trať, aby sa dostali čo najbližšie k obnaženým častiam nádrže. Mestská aj štátna polícia preto zvýšili v oblasti kontroly a upozorňujú, že porušenie pravidiel môže vyjsť draho.

Veľa ľudí totiž prichádza k Liptovskej Mare od Liptovského Mikuláša, časti Palúdzka. Vtedy však musíte prejsť cez železničný násyp, čo je samozrejme nedovolený krok. Ako na to?

Odporúčame zájsť skôr do Liptovskej Ondrašovej, či k ceste, ktorá vedie z tejto mestskej časti smerom k Liptovskému Trnovcu. Vďaka nízkej hladine sa na odkrytú asflatovú cestu, kedysi hlavný ťah Liptovom, dostanete zboku, no bezpečne.
Bude mať Mara na jar dosť vody?

Liptovská Mara je v roku svojho polstoročia v centre pozornosti, no dôvod nie je práve pozitívny. Otázkou ostáva, či ju na jar bude mať čo opäť naplniť. Ak sucho pretrvá, môže to ovplyvniť rekreačnú sezónu, rybolov aj poľnohospodárstvo v regióne.

Image
Foto: Drivemagazine

Ak sa sem vyberiete po zábery, ktoré sa už po celý život nemusia vyskytnúť, pamätajte: Bezpečnosť je na prvom mieste – a to aj čo sa týka aj chôdze a korčuľovania na zamrznutých vodných plochách. Pri oteplení hrozí prepadnutie, preto dobre zvážte meteorologické podmienky radšej si výhľady vychutnajte z odhalenej pevniny.

Image
Foto: Drivemagazine

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !