2025-03-18
8 moderných umeleckých diel na východe Slovenska, ktoré stoja za výlet
Projekt "Umenie na mieste X" prináša jedinečné umelecké diela zasadené do nádhernej prírody Košického kraja.
Autor Matúš Kurdel vytvoril dielo s názvom "1+1=LES", ktoré nájdete v obci Drnava neďaleko Krásnej Hôrky. Inštalácia symbolizuje rovnováhu medzi človekom a prírodou. Sochu vnímate trochu inak z každého uhla. Použitý materiál pripomína industriálnu minulosť regiónu a samotnej Drnavy, spojenej s ťažbou a spracovaním železnej rudy. Povrch kovových plátov sa bude postupne transformovať a časom získavať patinu pripomínajúcu povrch kmeňa stromu. Po návšteve diela si môžete vychutnať prechádzky po miestnych turistických trasách a objavovať krásy Gemera.
Čo tu zažijete len počas jari: Objavte čerešňový raj Brdárka
Radovan Čerevka je autorom "Korytnačieho bunkra", ktorý sa nachádza v blízkosti jazera Tajba pri Strede nad Bodrogom. Toto dielo pripomína tvar korytnačky a slúži ako útočisko pre návštevníkov hľadajúcich oddych. Korytnačí bunker je monumentom ohrozeného druhu, ale pripomína aj vyhrotené spory, ktoré sa dnes vedú ohľadne postavenia a ochrany zvierat. Ide o dielo s environmentálnym posolstvom, ktoré bude v symbióze so svojím okolím a postupne s ním splynie.
Tip na motovýlet: Po východnej hranici Slovenska
V obci Smižany nájdete inštaláciu "Dúha vodu pije" od Jozefa Piláta. Dúha prepája oblohu a zem, je symbolom nádeje, spája sa so šťastím a výnimočným okamihom. Materiál diela pochádza z ľudovej architektúry jeho tvar vytvára pomyselný oblúk medzi minulosťou a súčasnosťou.
Figovník odkazuje na bohatú históriu letohrádku Sans Souci, ktorá je spojená s aristokratickou kultiváciou rastlín, cností a umenia. Autori využili prastarú záhradkársku tradíciu a rastlinu zasadili do jamy vyloženej miestnym kameňom, čím zabezpečili jej ochranu. Figová jama pozýva k spolupráci, starostlivosti a zdieľaniu, ale aj k úvahám o klimatických zmenách. Lokalitu nájdete medzi Spišskou Novou Vsou, Spišským Štvrtkom a Levočou.
Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou. Na podobnom princípe sú založené aj slnečné hodiny, ktoré kombinujú astronomické javy s interakciou človeka. Dielo ponúka zamyslenie nad plynutím času a trpezlivosťou, ktorá sa zíde počas čakania na ďalšiu erupciu gejzíru.
Dielo svojou siluetou evokuje letiacu kométu na horizonte. Tvar vznikol kombináciou recyklovaných technických a prírodných materiálov, a to bubna miešačky a vyhodených vianočných stromčekov. Objekt je inštalovaný na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, kriticky reflektujúc urýchlenú transformáciu krajiny a využívanie prírodných zdrojov.
Viac zo Slovenského krasu: Od planín po jaskyne
Abstraktný keramický reliéf zhmotňuje spomienky autorky na letné kúpanie na brehoch jazera Turzov. Dielo môže byť videné ako nostalgické oživenie zašlej slávy miestnych kúpeľov, z ktorých zostali v krajine len fragmenty.
Keď už budete pri Gelnici, nenechajte si ujsť novú vyhliadku!
Toto dielo je inšpirované vzťahom vtákov a ich ochrancov a nie náhodou tu. Senianske rybníky sú veľmi dôležitým vtáčím územím, kde sa zastavujú vtáky počas migrácie zo severu Európy k trópom, alebo naopak. Táto „čerpacia stanica“ lietajúcich druhov dáva miestu pri Michalovciach možnosť vidieť skutočne exotické a na Slovensku nezvyčajné vtáky. Dva samostatne stojace stĺpy kombinujú prvky stožiara, kvetov a pozorovateľne vtákov, pričom horná časť je vytvorená z prútia, typického pre krajinu mokradí. Kukaň možno interpretovať ako hniezdo, monument spolužitia vtáctva a ľudí alebo ako vyhliadku pre vtáky.
Sťahovavé vtáky na Slovensku: Kde ich môžete vidieť
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !