2022-06-03
Zážitkové Trenčianske Teplice
O kúpeľoch v Trenčianskych Tepliciach sa po prvý raz hovorí už v 13. storočí a boli najznámejšie v celom Rakúsko-Uhorsku. Podľa legendy našiel miestne liečivé horúce pramene chromý pastier, ktorý hľadal svoju zatúlanú ovečku. Po niekoľkých kúpeľoch v prameni sa uzdravil a chýr o zázračnej vode sa šíril doďaleka. Najväčšiu zásluhu na ich rozvoji mala rodina Ilésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V roku 1835 zmenili majiteľa Juraja Sinu, ktorý im vdýchol nový život. V roku 1988 nechali postaviť dnes už historickú pamiatku - budovu v maurskom štýle - odpočiváreň Hammam.

Foto: Kúpele Trenčianske Teplice
V pravých tureckých kúpeľoch si dožičte voňavý kúpeľ Šeherezády - Hammam. Hammam je jeden z typov parných kúpeľov, ktorý mala kedysi k dispozícii len bohatá šľachta a finanční magnáti. Exotické priestory s hviezdnou oblohou dokážu dobiť baterky vyčerpanému organizmu, a tak si výborne oddýchnutí a zregenerovaní vyrazte na výlet Trenčianskou elektrickou železnicou, ktorá je tiež vyhľadávanou turistickou atrakciou. Vlak tvoria 3 elektrické motorové vozne, ktoré sú z roku 1952. Pre deti je pripravená malá napodobenina električky s 2 vagónmi, ktoré ich prevezú po okolí.
Keďže k dobrému zdraviu neodmysliteľne patrí aj pohyb, v okolí Trenčianskych Teplíc nájdete množstvo turistických chodníkov. Tie sú, samozrejme, nenáročné, aby ich zvládli ľudia v každom veku a odmenou im boli krásne výhľady.

Foto: Kúpele Trenčianske Teplice
Táto stredne náročná trasa sa začína v kúpeľnom parku a meria okolo 4 km s prevýšením 300 m. Na tejto trase narazíte na prírodnú pamiatku - Jánošíkovu jaskyňu. Ide o pomerne malú a plytkú jaskyňu, v severnom svahu vrchu Klepáč, ktorú využívali v minulosti zbojníci. Od Jánošíkovej jaskyne je možné pokračovať po náučnom chodníku ďalej smerom na lúku miestneho lyžiarskeho vleku s prekrásnymi výhľadmi. Cieľom trasy je vrch Klepáč. Stojí tu vyhliadka s altánkom, ďalekohľadom a vrcholovou knihou.
7 km dlhá, stredne náročná trasa s množstvom prameňov, vás zavedie z Partizánskej ulice cez Čvirigovec až k Čertovej skale. Strážovský vrch Čvirigovec je tiež významným archeologickým náleziskom. Chodník prechádza Čertovou skalou. Legenda hovorí, že tu dupol čert, aby ukryl svoj poklad a zostala po ňom v skale táto stopa.
Zo železničnej stanice vedie nenáročná 5 km trasa na vyhliadky Dedovec, Jeleň a Bielu skalu. Súčasťou chodníka je prírodná pamiatka, 27 m dlhá, voľne prístupná Jelenská jaskyňa. Nad jaskyňou sa nachádza vyhliadka Jeleň, s krytým posedením a tabuľou so smutnou legendou o bielom jeleňovi, na počesť ktorého tu ľudia postavili bieleho dreveného jeleňa. Chodník pokračuje k vyhliadke Biela skala. Keď tu už budete, spravte si zachádzku ku krasovým závrtom, vyzerajúcim ako malé krátery.
Dnešné Trenčianske Teplice sú oázou pokoja nielen pre tých, čo sa chcú uzdraviť, ale aj pre tých, čo si chcú spraviť výlet a načerpať tu energiu. Milovníci kultúry a umenia si prídu na svoje vďaka spoločensko-kultúrnym podujatiam. Obdivovať môžete Most slávy s mosadznými plaketami hviezd filmového neba, ktorý sa tu pravidelne konal počas Medzinárodného filmového festivalu Artfilm. V okolí je tiež niekoľko vyznačených cyklistických trás.