Pohoda aj adrenalín v splavoch na vode Pohoda aj adrenalín v splavoch na vode
Foto: Getty Images Hungary

2022-03-29

Pohoda aj adrenalín v splavoch na vode

Dobrodružstvo na Belej

Medzi naše štyri najsplavovanejšie rieky patria Hron, Dunajec, Orava a Malý Dunaj. Aj mnohé iné však ponúkajú intenzívne dovolenkové dobrodružstvo.

Zážitkom je aj zhruba dva a pol hodiny trvajúci rafting na rieke Belá vo Vysokých Tatrách na úseku medzi Kokavským mostom a Liptovský Hrádkom, dlhý 17 kilometrov. Je to zábavka len pre dospelých plavcov s časovým obmedzením – splavuje sa len na jar pri topení snehu a iba za predpokladu, že už máte skúsenosti. Ak na ich získanie využijete toto leto, na budúcu jar môžete na Belú vyraziť.

Zabrať dá však aj prielom Hornádu v Slovenskom raji. Ten bol kedysi otvorený len pre peších turistov, no už štyri roky je tunajšia rieka – vsadená do vápencového skalného masívu – splavná. Nič pre deti či začiatočníkov! Niektoré miesta sú nebezpečné a z lode sa nedá vystúpiť všade. Kto však oceňuje divoké pereje, bude uchvátený. Kto nie, nech sa na vodu Hornádu vydá radšej v okolí Košíc, kde sú pokojnejšie úseky.

Kedysi hral v splavoch prím najmä Hron, druhá najdlhšia rieka na Slovensku. Na vodu Hrona sa zvyčajne dalo ísť celoročne, jednodenné splavy sa však dnes organizujú od skorej jari do neskorej jesene. Niektoré dokonca so začiatkom až popoludní, vďaka čomu sa nemusíte ponáhľať z postele. Začína sa v dedinke Nemecká v okrese Brezno. V ponuke sú krátke poldruhahodinové plavby do Brusna, trojhodinová do Lodenice na Mlynčoku, ale aj sedemhodinová do Šalkovej, najvýchodnejšej časti Banskej Bystrice.

Pokoj Malého Dunaja

Splavom na Hrone však v posledných rokoch začala vo veľkom konkurovať pokojná a takmer nemenná hladina Malého Dunaja. Či už sa rozhodnete pre krátky dvojhodinový výlet alebo päťdňovú vodnú turistiku v dĺžke 128 kilometrov, zažijete pohodu Žitného ostrova a prežijete cestu, ktorú vám budú ozvláštňovať napríklad jedinečné vodné mlyny. Po ceste sú štyri, a najmä ten v Jelke, ktorý prešiel pred 25 rokmi rekonštrukciou, je skutočne malebný.

V blízkosti mlyna je nielen skanzen, zameraný na históriu obce, ale aj reštaurácia s vlastnou rybou farmou. Na tanieri vám tak môže pristáť pstruh, kapor, sivoň, sumec či jeseter. Závisí od sezóny.
Peknou riekou pre začiatočníkov je aj Orava so začiatkom splavu pri dedine Podbiel, počas ktorého si môžete vychutnať aj jeden z najkrajších hradov na Slovensku – Oravský hrad. Verejnosti je prístupný celoročne s výnimkou apríla, ktorý vyčlenili na generálne upratovanie pred hlavnou sezónou.

Pieninská romantika

Iný zážitok vás čaká v Pieninách a na rieke Dunajec. Z vyše 250 kilometrov vodného toku prechádza cez naše územie len sedemnásť, no rozprávkovo krásnych. S čistou vodou, ktorá nepreteká cez žiadnu aglomeráciu, s romantickými tiesňavami, to všetko pri miestami naozaj prudko tečúcom toku. Ak nechcete pádlovať sami, prevezte sa na pltiach, ktoré tadiaľto prevážali tovar a ľudí už v 18. storočí. Pena z rozpusteného vápenca pri mieste zvanom Barštyk sa dokonca zaslúžila o názov Pieniny – najmenšieho a najmalebnejšieho národného parku na Slovensku.

Po či pred plavbou by ste nemali vynechať ani Kláštor kartuziánov v Červenom kláštore, ležiaci asi šesť kilometrov východne od Spišskej Starej Vsi.

Odporúčame však vyhnúť sa turisticky najfrekventovanejším časom. Fascinujúce dejiny kláštora si počas nájazdov návštevníkov vychutnáte len ťažko, čo by bola škoda. Objekt slúžil pôvodne kartuziánskym, neskôr kamaldulským mníchom, od rekonštrukcie v roku 1993 je z neho múzeum.

Opomenúť nemožno ani našu najdlhšiu rieku Váh. Svoj nezameniteľný pôvab majú najmä úseky v okolí Strečna, ktoré sa dajú zdolať na plti aj rafte, s klenbou zrúcanín Starého hradu či Strečna.

Foto: 123rf

Pozor na prietoky

Ak ste sa rozhodli pre aktívnu dovolenku na niektorej z našich riek, skôr ako vyrazíte na vodu, pamätajte na niekoľko dôležitých zásad. O výbere vhodného toku aj plavidla sa poraďte so skúsenejšími vodákmi. Pri voľbe rieky vám pomôžu údaje Slovenského hydrometeorologického ústavu o aktuálnom prietoku riek, ktoré nájdete na jeho domovskom webe shmu.sk. Rieky so zvýšením prietokom zvyknú byť oveľa náročnejšie, pričom ich prietok ovplyvňuje aj ročné obdobie.

Výber destinácie vám uľahčí i medzinárodná stupnica obťažnosti riek. U nás sa používa tzv. alpská klasifikácia, ktorá rozlišuje viacero stupňov. Rieky s označením ZW zahŕňajú tri stupne, a to ZWA (mierna voda bez nárokov na ovládanie lode, stojatá voda jazera, priehrada), ZWB (pokojná voda, slabo prúdiaca voda) a ZWC (mierny prúd so znalosťou základného záberu), a nepredstavujú veľké riziko. Aj tak však odporúčame mať poruke plávaciu vestu, pričom najmenší by ju mali mať na sebe.

Rýchle tečúce až divoké rieky majú označenie WW a šesť stupňov, pričom WW VI je na hranici zjazdnosti. Na riekach s označením WW I s prehľadnými zákrutami, ako napríklad Dunajec, sa odporúča jazdiť s plavidlami zaistenými proti potopeniu.

Rieka s označením WW II, napríklad Čierny Váh, s mierne ťažkou vodou, malými perejami a neprehľadným riečiskom môže už pre začiatočníkov predstavovať problém. Je určená skúseným vodákom. Bez dozoru a odborného dohľadu sa človek vystavuje zbytočnému nebezpečenstvu. Na rieky typu X rovno zabudnite. Znamená to – nezjazdné.

Ak plánujete skupinový splav, je dôležité poznať úroveň vodáckych schopností všetkých zúčastnených. Pribaliť si treba teplé a náhradné oblečenie, pršiplášť či vhodnú obuv, v ktorej sa pri vstupe do vody nezraníte. K tomu vodotesné obaly na doklady, mobily či fotoaparáty. A samozrejme, repelent. Komáre sú tou menej príjemnou súčasťou splavov.

Mimochodom, ak sa chcete zdokonaliť v jazde na vode, nebojte sa vyskúšať školu pádlovania. Jednu nájdete len sedem kilometrov od Bratislavy, v obci Zálesie na brehu Malého Dunaja. V jej tesnom susedstve vyrástlo malé, ale podmanivé Korzo Zálesie, oddychový areál s dreveným mólom pozdĺž toku rieky.

Foto: Felix Serre / Unsplash

Kapitánom v Skalici

Ak vás neuchvátil kajak, kanoe, plť ani raft, staňte sa kapitánom lode v prístave Skalica. Aspoň na pár hodín. A vydajte sa na motorovom člne pre štyri až desať osôb na plavbu Baťovým kanálom. Pôvodne to bol projekt využívaný na zavlažovanie územia či prepravu uhlia.

Umelo vybudovaný, poldruha metra hlboký kanál, ktorý vedie čiastočne cez rieku Morava, má 60 km. Vďaka trinástim plavebným komorám, ktoré pomáhajú prekonať výškový rozdiel 18,6 metra medzi Skalicou a českými Otrokovicami, je zárukou netradičného výletu. Záujemcovia nad 18 rokov tu môžu viesť plavidlo aj bez potrebného preukazu.

Slovenské rieky v číslach
  • 300 metrov – šírka Dunaja, ktorý je naším najširším vodným tokom
  • 180 – počet riek na Slovensku
  • 403 kilometrov – dĺžka Váhu, najdlhšej rieky na Slovensku
  • 50 000 kilometrov – približná dĺžka všetkých tokov na Slovensku

Foto: Getty Images Hungary

Tipy na denné výlety

Nechoďte na vodu sami. Je vždy dobré mať v prípade potreby niekoho vedľa seba. Nepúšťajte pádlo z ruky, len s ním budete loď ovládate.

Nemecká – Lodenica na Mlynčoku

Dĺžka: 12 km

Čas plavby: zhruba 3 hodiny

Jeden z najkrajších úsekov na Hrone – s 289 kilometrami druhej najväčšej rieky na Slovensku. V blízkosti nájdete aj Ľupčiansky hrad považovaný za klenot Pohronia, ktorý je zároveň najvyššie položenou hradnou stavbou regiónu.

Červený Kláštor – Lesnica

Dĺžka: 9 km

Čas plavby: 2 hodiny

Najzaujímavejší úsek na Dunajci – rieke, ktorá tvorí prorodzenú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom a patrí medzi najčistejšie na Slovensku. Je možné ju splavovať aj na pltiach.

Splav Malého Dunaja

Dĺžka: 18 km

Čas plavby: 5 hodín

Dostupný a pokojný Malý Dunaj, kľukatiaci sa lužnými lesmi Žitného ostrova, má mierny prúd a výška hladiny sa takmer nemení. Splavy sa organizujú od mája do septembra, po ceste naďabíte aj na unikátny drevený vodný mlyn v Jelke či barokový kaštieľ v Tomášove.