2022-03-29
Národný park Poloniny – najkrajší kút krajiny
Národný park pokrytý obrovskými bukovými a jedľovo-bukovými lesmi je od roku 1993 súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty a pre svoje prírodné hodnoty európskeho významu bol v roku 2004 zaradený aj do ekologickej siete NATURA 2000. Poloniny sú skutočne zvláštna oblasť z hľadiska rozmanitosti druhov divých zvierat a rastlín. Nie je náhodou, že tu nachádzajúce sa pralesy Stužica, Rožok a Havešová spolu s Vihorlatským pralesom a ukrajinskými pralesmi sú od roku 2007 súčasťou prírodného dedičstva UNESCO.
Najvyšším vrchom Polonín je Kremenec (1 210 m) na slovensko-poľsko-ukrajinskom trojhraničí, ktorý je zároveň aj obľúbeným cieľom turistov. Územie má rozlohu asi 300 štvorcových kilometrov, z toho tretina je pod prísnou ochranou, pretože niekoľko druhov tu vyskytujúcich sa živočíchov a rastlín je endemických, teda žijú iba tu. Napríklad voľne žijúceho zubra hôrneho vidno iba tu na Slovensku.
Foto: 123rf
Na slovensko-poľskom pohraničí nachádzajúca sa skala Riaba – 1 199 m (s dvoma menami v slovenčine: Jarabá skala, Riaba skala, v poľštine Riaba Skała) je veľmi obľúbená medzi turistami. Z vrcholu hrebeňa sa naskytá nádherná panoráma na Bukovské vrchy a Beščady. Časť bočnej strany hory sa pravdepodobne odtrhla po dobe ľadovej, čím vznikla skalná stena so sedimentmi pieskovcov a ílovcov a na slovenskej strane i skalné more.
Na pozorovanie hviezd nemusíte nevyhnutne ísť do planetária – ak je jasná obloha, stačí nájsť vhodné miesto. Zvláštnosťou Národného parku Poloniny je aj to, že v rámci Slovenska má najnižšiu úroveň svetelného znečistenia, teda tu je v noci najtmavšie. To znamená, že nikde inde v krajine neuvidíte toľko hviezd na nočnej oblohe ako tu. Za hodinu chôdze od obce Runina sa nachádzajú hneď dve ideálne pozorovacie stanovištia: spevnená cesta poskytuje ľahký prístup na vrch Ďurkovec (1 188 m) a na rovnomenné sedlo, ktorých rovinatý povrch umožňuje rozostavanie ďalekohľadu.
Foto: František Ďuriš / Unsplash
Pre záujemcov o stavané dedičstvo je táto oblasť skutočnou pokladnicou. Niektoré z malých dedín v Poloninách sa môžu pochváliť výnimočnými vzácnosťami: drevenými kostolíkmi (cerkvami) východného obradu zo 17. a 18. storočia. V obci Topoľa sa určite oplatí navštíviť drevený kostolík pomenovaný po svätom archanjelovi Michalovi, ale v neďalekom Uličskom Krivom môžete vidieť aj niekoľko vzácnych ikon zo 16. storočia, ktoré pochádzajú zo staršieho chrámu. Ak by ste nestihli prejsť všetky kostolíky, navštívte miniskanzen v Uliči, kde si môžete pozrieť zmenšené modely drevených cerkví z okolia vyrobené v mierke 1:10.