2024-02-25
Majestátny strážca na brehu rieky - Považský hrad
V prípade, že ste počuli jednu alebo druhú verziu názvu hradu uisťujeme, že obe sú správne a pomenúvajú hrad, ktorý stojí nad obcou Považské Podhradie, ktorá bola pôvodne sídlom hradných sluhov. V roku 2009 bol dokonca vyhlásený za jeden zo siedmich divov Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Tak, ako mnoho ďalších hradov na Považí – aj tento dal postaviť uhorský kráľ Belo IV. koncom 13. storočia v snahe posilniť zabezpečenie uhorských hraníc po vpádoch Tatárov. Podľa písomnej zmienky z roku 1316 bol prvým oficiálnym majiteľom hradu Matúš Čák Trenčiansky a v čase najväčšieho rozkvetu v ňom bývalo asi 400 ľudí.
Medzi najvýznamnejších vlastníkov hradu patril rod Podmanických. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, dal cisár v roku 1698 hrad zničiť. V ďalších storočiach hrad často menil majiteľov, postupne chátral, až z neho napokon zostali len ruiny. V rokoch 2011 – 2012 bol realizovaný archeologický prieskum a neskôr aj obnova hradu.
V súčasnosti je hrad opäť otvorený pre verejnosť so zachovaným horným palácom, dolným hradom a pozostatkami komína, kuchyne a vkusne zakonzervovaným nádvorím hradu.
V rámci rekonštrukcie hradu pribudol zábradlím zabezpečený vyhliadkový mostík s ďalekohľadom, ktorý ponúka panoramatický výhľad na Bytčiansku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Z horného hradu vás uchváti pohľad na Veľký a Malý Manín, malofatranský Kľak a Roháč v Súľovských skalách.
Pod hradným kopcom si iste všimnite menší renesančný kaštieľ, ktorý dali postaviť v roku 1631 Balašovci, uprednostňujúc tak bývanie v pohodlnom kaštieli pred stredovekým hradom. V roku 2012 prešiel komplexnou rekonštrukciou a v súčasnosti je v súkromnom vlastníctve.
Foto: trencinregion.sk
Prístup na hrad je možný cez Považské Podhradie, miestnu časť Považskej Bystrice, na pravom brehu Váhu pod zrúcaninou hradu. Dostanete sa sem aj mestskou hromadnou dopravou z Považskej Bystrice. Vystúpte na konci dediny pri kostole. Pokračujte po značke okolo renesančného kaštieľa a strmo nahor až k hradbám. Nenáročná túra vedie väčšinou po spevnenej lesnej ceste a potrvá asi 15 minút. Na jej konci sa nachádzajú pomerne strmé drevené schody, cez ktoré sa dostanete priamo na nádvorie Považského hradu.
Z Považskej Bystrice vedie na Považský hrad turistický chodník cez obec Orlové a túra vám potrvá približne 2 hodiny.
Veľmi pekná je tiež túra z Udiče cez vyhliadkové miesto Klapy s pokračovaním cez Sedlo Klapy, Lopatina, pričom doba jej trvania je odhadovaná na 2:20 hod.
Keď už ste v okolí, bola by škoda nenavštíviť jednu z najúchvatnejších tiesňav na Hornom Považí – Manínsku Tiesňavu, alebo sa prejdite náučným chodníkom, ktorý má celkovo 12. stanovíšť a prechádza aj cez Veľký Manín. Nad obcou Podskalie máte zas možnosť spoznať neobjavenú prírodnú rezerváciu Podskalský roháč.
Ozaj, hrad je bezplatne sprístupnený verejnosti celoročne.
Prečítajte si aj: Autom na strechu Slovenska i do najužšej tiesňavySledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.
Foto: trencinregion.sk