Ochraňujú prírodu nonstop: Pracovníci národných parkov chránia zvieratá aj počas jesene Ochraňujú prírodu nonstop: Pracovníci národných parkov chránia zvieratá aj počas jesene
Foto: Tatranský národný park

2024-09-19

  • Drive
  • Slovensko
  • Ochraňujú prírodu nonstop: Pracovníci národných parkov chránia zvieratá aj počas jesene

Ochraňujú prírodu nonstop: Pracovníci národných parkov chránia zvieratá aj počas jesene

Davy turistov z letnej turistickej sezóny sa presunuli späť do miest, prác a škôl, no v našich národných parkoch zostali tí, kto tu má domov – miestne zvieratá. A s nimi aj pracovníci národných parkov, ktorí sa o nich starajú 365 dní v roku.

Ako vášniví cestovatelia a milovníci prírody si určite uvedomujete, že krása národných parkov nezmizne so skončením letnej sezóny. V skutočnosti práve v tomto období sa tímoví pracovníci národných parkov intenzívne venujú ochrane a starostlivosti o miestne zvieratá, ktoré sa pripravujú na zimný odpočinok alebo zotavujú po náročnom období. Pozrime sa na príklady zo štyroch významných národných parkov Slovenska, kde sa každodenná práca pre prírodu nikdy nezastaví.

Veľká Fatra: Bocian Riško sa musel spamätať po búrke

V Národnom parku Veľká Fatra sa nedávno podarilo vypustiť bociana Rišku, ktorý bol postihnutý silnou búrkou počas svojej migrácie do teplejších krajín. Po štvordňovom oddychu u správcov parku sa Riška vrátila na svoju dlhú cestu na juh. Tento príbeh nielenže ukazuje snahu pracovníkov o rehabilitáciu postihnutých jedincov, ale aj ich oddanosť k zachovaniu prirodzených migračných ciest vtákov. Práca s Riškom je len jedným z mnohých príkladov, ako odborníci v parku chránia a podporujú život vo voľnej prírode.

Nízke Tatry: Svište pred zimným spánkom a jelene pred rujou

V Národnom parku Nízke Tatry sa pomaly ukladajú k zimnému odpočinku rôzne druhy zvierat. Jedným z nich je svišť vrchovský (Marmota marmota), ktorý patrí medzi chránené živočíchy. Tento hlodavec sa na jeseň pripravuje na šesťmesačný zimný spánok, počas ktorého neprijíma potravu a spí v kolóniách, aby sa ochránil pred nepriateľmi ako líšky, rysy či orly skalné. Pracovníci parku dbajú na to, aby svište mali dostatok potravy na nabratie tukových zásob a zabezpečujú im bezpečné útočisko, kde môžu pokojne prejsť zimným obdobím bez stresu a ohrozenia.

Image
Foto: Národný park Nízke Tatry
A kým svište naberajú tukové zásoby na zimný spánok, kamera zachytila v Nízkych Tatrách aj jeleňa, ktorý si pred rujou doprial takýto prírodný bahenný kúpeľ.
Image
Foto: Národný park Nízke Tatry
Slovenský kras: Myšiak je voľný po zrážke s autom

V Národnom parku Slovenský kras bola nedávno úspešne vypustená samica myšiaka lesného, ktorá sa dostala do opatery po zrážke s autom. Tento dravý vták, najpočetnejší v Európe, po dvojtýždňovom oddychu opäť našiel cestu do voľnej prírody. Pracovníci parku neúnavne pracujú na rehabilitácii a opätovnom uvoľňovaní zranených zvierat, čím prispievajú k udržateľnosti a biodiverzite miestneho ekosystému. Okrem toho pravidelne monitorujú populácie a zabezpečujú potrebnú podporu pre preživšie jedince.

Zraneného preživšieho jedinca v Slovenskom krase môžete nahlásiť na čísle 0911 485 293.

Nech už sa rozhodnete pre návštevu Veľkej Fatry, Nízkych Tatier či Slovenského krasu, vedzte, že vaša prítomnosť a rešpekt k prírode prispievajú k ich ochrane a zachovaniu pre budúce generácie. Vaša úcta k prostrediu a podpora pracovníkom pomáhajú týmto parkom zostať miestami, kde príroda môže prosperovať a kde môžete zažiť jej neprekonateľnú krásu aj mimo letnej sezóny.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !