2022-09-02
V JESENNOM KRÁĽOVSTVE TIESŇAV A ROKLÍN
Stúpačky, rebríky a lavičky na skalných útvaroch lemujúcich horské bystriny a potoky. Aj tak by sa dal v skratke opísať Slovenský raj, jeden z našich deviatich národných parkov. Medzi jeho najpopulárnejšie túry patrí prechod roklinou Suchá Belá, kde sa dostanete zo záchytného parkoviska v Podlesku. Na štyroch kilometroch stúpania prekonáte vyše 450 výškových metrov a uvidíte aj najvyššie vodopády doliny – Misové vodopády, ktorých voda steká z výšky takmer 30 metrov.
Ďalším lákadlom Slovenského raja je Kláštorská roklina. Hoci je dlhá iba poldruha kilometra, podľa viacerých zdrojov sa môže pochváliť najhustejšou koncentráciou vodopádov. Celoročne prístupná tiesňava sa začína v Prielome Hornádu a končí sa na Kláštorisku, známom aj ruinami kartuziánskeho kláštora z prelomu 13. a 14. storočia.
Milovníci vodopádov môžu z Podlesku vyraziť aj na 12-kilometrový trek roklinou Piecky. Počas štyri a polhodinovej túry sa môžu tešiť na Terasový, Kaskádový či Veľký vodopád. Posledne menovaný, 13 metrov vysoký Veľký vodopád, prekonáva najdlhší kovový rebrík Slovenského raja. Keďže údržba chodníkov zaistených rebríkmi a reťazami stojí nemalé financie, na vstup do Slovenského raja si treba pripraviť vstupné, hoci len symbolické. Dospelý zaplatí 1,50 eura, vstupenka pre deti od 6 do 15 rokov vyjde na 50 centov. Menšie deti objavujú raj zadarmo.
Druhým najznámejším „rebríkovým“ miestom slovenských hôr sú Jánošíkove diery. Najfotogenickejšia lokalita Národného parku Malá Fatra s viac ako dvoma desiatkami vodopádov Dierového potoka leží neďaleko rázovitej obce Terchová. Ideálnym východiskovým bodom pre rodiny s deťmi je osada Biely Potok, kde nájdete platené záchytné parkovisko aj horský hotel Diery. Sústava tiesňav, kaňonov a impozantných skalných útvarov pozostáva z troch navzájom prepojených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery, ktoré sú však pri väčších dažďoch nepriechodné a počas zimných mesiacov uzavreté. Zdatnejší turisti môžu pridať aj výstup na dominanty lokality – horské štíty Malý a Veľký Rozsutec. Pre červeno značkovaný chodník na trase Medziholie – Veľký Rozsutec platí na jar v čase od marca do 15. júna uzávera.
Na monumentálne bralá, vodopády a tiesňavy, zaistené lanami, rebríkmi a stúpačkami, sa môžete tešiť aj v menej známej prírodnej rezervácii Čertova dolina, nazývanej aj malý Slovenský raj. Nachádza sa v Národnom parku Muránska planina, neďaleko sedla Zbojská. Náučný chodník Jakuba Surovca vedie riečiskom potoka Furmanec. Legenda hovorí, že tadiaľ utekal tisovský zbojník Surovec pred nemotornými drábmi. Dnes je po zbojníkovi pomenované najužšie miesto tiesňavy – Surovcov stisk.