5 tradícií, ako sa pripravujeme na Vianoce 5 tradícií, ako sa pripravujeme na Vianoce
Foto: Pixabay

2022-03-29

5 tradícií, ako sa pripravujeme na Vianoce

Vianočné upratovanie

Vianoce prídu, ani nevieme ako rýchlo, a my sa na poslednú chvíľu zbadáme, čo všetko sme nepostíhali a prichádza zúrivé upratovanie, ktoré aj tak nikdy poriadne nestihneme. Čo treba robiť v tomto prípade? Zapojte viac rúk. Muža, deti alebo zavolajte na vianočný punč kamarátku a pretavte drinu na trochu zábavy. Netreba zabúdať, že strhať sa za jeden víkend nemá zmysel. Upratovanie je dobré si rozložiť a každý deň niečo urobiť. Pripravte si svoj bojovo-poriadkový plán. Dokúpte všetky potrebné čističe a pustite sa do práce. Upratovanie skríň, triedenie hračiek, dokumentov a oblečenia si bez výčitiek nechajte na januárové zimné večery.

Vianočná výzdoba

Keď ste si už k vašej spokojnosti vyupratovali celý byt, môže prísť na rad príjemnejšia časť. Zdobenie. Niektoré domácnosti svoju výzdobu tradujú každý rok a niekto si zdobí svoj príbytok každý rok inak. Použije iné farby, inak ozdobí vianočný stromček, kúpi nový adventný veniec a podobne. V tohtoročných trendoch jednoznačne kraľuje prirodzenosť. Vyberte sa do lesa a nastrihajte zopár voňavých vetvičiek. Hitom tejto zimy sú veľké vence zavesené na stene v obytnom priestore. Krása ihličia nepotrebuje už žiadne honosné dozdobenie. Stačí zopár šišiek z lesa a veľkú mašľu na zavesenie. Vetvičky môžete zakomponovať aj do vianočného prestierania alebo ich prilepiť na už zabalené darčeky pod stromček.

Vianočné pečenie

Cítite tú vôňu? Vôňu medovníčkov, škorice, klinčekov, pomarančov a vanilky, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou vianočného pečenia. Vianoce sú obdobím hodovania a oddychu. Vaše obľúbené vianočné koláče, bez ktorých si sviatky neviete predstaviť, začnite piecť postupne. Rovnako ako pri upratovaní platí – nestrhať sa. Nepotrebujete 20 druhov vianočného pečiva. Nechajte zasadnúť rodinnú radu a hlasujte. Vyberte menej druhov a začnite suchým pečivom, ktoré vydrží 30 dní. Kto inklinuje k zdravému životnému štýlu, môže siahnuť po celozrnnej múke, pomletých ovsených vločkách, mede, dokonca si skúste vyhľadať recepty na koláče bez múky. Najčastejším zdrojom inšpirácie sú osvedčené rodinné recepty na cukrovinky, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, ale mnoho z nás dnes hľadá nové inšpirácie na internete. Ak práve nie ste typ na pečenie a máte pocit, že nedokážete vymiešať ani vajcia, možno si aj vy pred prichádzajúcimi sviatkami kladiete otázku, či by predsa len nebolo jednoduchšie dobroty kúpiť. Pozor! Nezabúdajte, že v tomto prípade to treba urobiť čím skôr, pretože veľa cukrární ma objednávky uzatvorené už v novembri. Ak vám po Vianociach ostane veľa nezjedených koláčov, pokojne ich zamrazte. Vydržia dva až tri mesiace.

Foto: 123rf

Vianočné darčeky

Hovoríme, že darčeky nie sú podstatné, ale hreje nás pri srdci, keď si na nás niekto aspoň maličkosťou spomenie. Vianočné sviatky patria k finančne najnáročnejším sviatkom v kalendárnom roku, keďže jednorazovo významne zaťažujú rodinný rozpočet. Málokto sa pripravuje na Vianoce počas celého roka. Niektorí dokonca kupujú darčeky na poslednú chvíľu. Mesiac či dva pred Vianocami (najlepšie ešte skôr) treba nastražiť uši a začať počúvať svojich najbližších, čítať medzi riadkami, čo by sa im zišlo, čo sa im páči, po čom túžia a okamžite konať. Ak vás tlačí čas, nemáte priestor na prieskum trhu, vyberanie darčekov v obchodoch a porovnávanie ponúk rôznych výrobcov, skúste darčekovú poukážku. Či to bude obľúbená značka oblečenia, alebo ponecháte obdarovanému širší výber na kúpu knihy z kníhkupectva, alebo to bude niečo z elektra či iný doplnok do domácnosti.

Foto: Pixabay

Štedrá večera

Na Štedrý deň sa zvykne držať pôst, ktorý sa končí východom prvej hviezdy. Deťom sa hovorí, že ak vydržia do večere nič nejesť, uvidia zlatú hviezdu alebo zlaté prasiatko. Väčšina domácností začína štedrovečerné hodovanie oblátkami. Niekto ich konzumuje suché, niekto pridáva med a cesnak. Čo sa týka polievok, ponuka v jednotlivých domácnostiach je naozaj pestrá. Môžeme sa stretnúť s typickou kapustnicou s hubami, mäsom či bez mäsa, so slivkami alebo so smotanou. Niekde pripravujú na Vianoce dokonca šošovicovú, hríbovú, hŕstkovú, hrachovú či rybaciu polievku. Ďalším chodom je typická ryba na viacero spôsobov s majonézovým šalátom. Niekde zas robia miesto majonézového šalátu zemiakovo-cibuľový šalát. Opekance, bobáky či lokše majú spoločného menovateľa – mak. Niekde sa podávajú pred polievkou, inde po hlavnom jedle. Zvyky sa nespájajú len s jedlom. Pod obrus vianočného stola sa schovajú šupiny z kapra alebo peniaze ako symbol dostatku financií po celý rok. Počas štedrej večere svieti svieca ako symbol tepla domova. Niekde pridávajú na stôl tanier navyše pre tých, ktorí tu už nemôžu byť s nami. Hneď po večeri bývalo zvykom rozkrojiť jablko a podľa tvaru jadrovníka predpovedať zdravie. Potom sa všetci presunú ku stromčeku, kde spievajú koledy a rozbaľujú vytúžené darčeky.