2023-09-30
Vrch zlatého levického ónyxu a maršala Malinovského
Meno, ktorého preslávila fráza z filmy Pelíšky, patrilo veliteľovi II. ukrajinského frontu. Ten využil strategický bod vrchu Šiklóš na to, aby slúžilo ako pozorovateľňa. Medzi 20. decembrom 1944 a 25. marcom 1945 odtiaľto viedol maršal Malinovský vojenské operácie na južnom Pohroní. Od mája 1960 tu na jeho počesť stojí betónový pamätník, ktorý bol pri 70. výročí SNP kompletne obnovený. Z pamätníka, trochu pripomínajúceho schody na výstup do lietadla, je napriek výške len 274 metrov nad morom skvelý výhľad do širokého okolia – vidíte nielen Levice a rieku Hron, ale aj Štiavnické vrchy na severe a maďarské pohorie Borzsony na juhu. Nechýba ani dominanta tohto okolia a jeden zo stabilných pilierov dodávok našej elektriny – Mochovce.
Foto: Mesto Levice
Hoci to tak neznie, ešte stále píšeme o tom istom mieste. Šiklóš je totiž miestny názov oficiálneho pomenovania vrchu Vápnik. Dnes už vyhasnutá travertínová kopa patrí k najväčším na Slovensku.
Tu bol ťažený aj jeden z najdrahších spracovávaných dekoračných kameňov vôbec – ónyxový mramor, známejší tiež ako Zlatý ónyx. Tento európsky unikát sa už vyše dekády neťaží, no nájdeme ho použitý napríklad na unikátnom prvom orloji na Slovensku, v Starej Bystrici na Kysuciach.
Menej známy je fakt, že sa jedná o významnú paleontologickú lokalitu. Nájdené zuby nosorožca, odtlačok panciera korytnačky a rastlín dnes nájdete v Tekovskom múzeu v Leviciach.
Foto: Mesto Levice
Kopec je prístupný autom, pešo i na bicykli. Odbočte v obci Mýtne – Ludany na prvej križovatke vľavo a pokračujete už priamo k pamätníku. Cyklistické značenie začína pri Levickom hrade, pričom sa v Starých Leviciach napojíte na turistické značenie pre peších.
- GPS súradnice: 48.1828394N, 18.6432147E
- Najbližšie servisné stanice Slovnaft: Levice Družstevnícka, Ku Bratke, Kalnická
Foto: LIA MKS