Starina: Najväčšia vodná nádrž s pitnou vodou v strednej Európe Starina: Najväčšia vodná nádrž s pitnou vodou v strednej Európe
Foto: TASR

2022-03-29

  • Drive
  • Slovensko
  • Starina: Najväčšia vodná nádrž s pitnou vodou v strednej Európe

Starina: Najväčšia vodná nádrž s pitnou vodou v strednej Európe

V čistej prírode Polonín

Vodná nádrž Starina sa nachádza asi 35 kilometrov východne od Humenného a asi dve hodiny jazdy z Košíc. Dostavaná a napustená do plných rozmerov bola v roku 1989 a aby mohlo dôjsť k jej výstavbe, bolo vysťahovaných 7 obcí a viac než tritisíc obyvateľov. Nachádza sa v jednej z najnedotknutejších častí našej republiky. Tu nájdete husté bukové lesy, v nich žijúce medvede, vlky aj rysy, či početné stáda jeleňov a diviakov. V jej bezprostrednej blízkosti žijú vydry a bobry, hniezdi tu viac než 50 druhov vtákov.

Nedostupné brehy 

Na jej brehy sa však nemôžete vydať. Bola vybudovaná s cieľom dodávok pitnej vody. Pôvodne to bolo pre širšiu oblasť mnohých miest a obcí okresov Humenné, Vranov nad Topľou, Michalovce a Trebišov, neskôr aj pre Prešov a Košice. Dnes zásobuje pitnou vodou takmer 330 000 obyvateľov dvoch stoviek miest a obcí. Má preto doslova strategickú dôležitosť a prístup k jej vodám je z hľadiska rizika kontaminácie vody prísne zakázaný.

Stotridsaťkilometrové potrubie

Ako sa voda dostane do všetkých týchto miest a obcí? Dômyselný systém potrubí rozvádza vodu po celom východnom Slovensku a keď v Košiciach či Prešove otočíte vodovodný kohútik, napijete sa vody s pôvodom z ukrajinských hraníc a priamo z Polonín. Potrubie, ktoré vedie do Košíc, má 130 kilometrov. V čerpacej stanici Hanušovce nad Topľou je pritom prečerpávané do výšky až 190 metrov. Takéto množstvo odberateľov pritom vypije celý obsah tejto vodnej nádrže každé tri roky. Počas jej existencie sa teda tak stalo už dvanásťkrát.

Kam na výlet v okolí Starinej 

Hoci Starina nemôže byť cieľom vášho letného výletu k vode, určite stojí za zastávku. Na jej južnom cípe nájdete parkovisko a vyhliadkovú vežu, ku ktorej vedie stúpanie po schodoch. Z vyhliadky máte vodnú nádrž ako na dlani.

Vydať sa tu môžete na nekonečné objavovanie cyklotrás na horskom bicykli, na pešie potulky v skutočne čistej prírode Polonín. Objavíte tu drevené kostolíky východného Slovenska (jeden aj v susediacej obci Jalová). Vydať sa môžete za pozorovaním nočnej oblohy s najnižším svetelným znečistením v krajine. Zvečniť svoju prítomnosť tu môžete na najvýchodnejšom bode Slovenska pri obci Nová Sedlica. A pre trochu pohybu podniknite túru na Kremenec – vrch, kde sa stretávajú štátne hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.

GPS parkoviska pri vodnej nádrži Starina: 49°02'34.5"N 22°15'40.9"E

Kremenec - Poloniny | Nová Sedlica | Penzión Kremenec | Kostolíky | Snina
Chcete vedieť, čo je na najvýchodnejšom bode Slovenskej republiky? V tejto krátkej reportáži, ktorá je prvou časťou z Národného parku Poloniny, si ukážeme na...