2022-10-01
Ostrov na Slovensku, na ktorý sa zletí až 70-tisíc vtákov
Vtáky sú mnohými opomínané druhy zvierat, ktoré sa vyskytujú všade okolo nás, no málokto ich vníma. Okrem úzkej skupiny tzv. „birdwatcherov“, pozorovateľov vtákov, si neuvedomujeme ani to, aké sú dôležité pre životné prostredie. Vtáky však ročne z nášho prostredia odstránia až pol milióna ton hmyzu. Jediná lastovička zje každú hodinu asi 60 múch a iného hmyzu. Iné opeľujú rastliny, či cez nestrávené zvyšky potravy pomáhajú sadiť nové stromy a kríky. Z ich výkalov získava pôda a huby v nej dôležité živiny a slúžia tak ako prirodzené hnojivá. Ich prítomnosť má aj iné, pozitívne efekty, ako je napríklad upokojujúci zvuk vtáčieho spevu na našu psychiku.
Foto: SOS/BirdLife
Téme ochrany a výskumu vtákov sa na Slovensku venuje nezisková Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko. Skúma druhy a výskyt voľne žijúceho vtáctva, ich biotopy a presadzuje environmentálnu politiku ako ambasádori vtáctva. Ich aktivity majú široké spektrum. V roku 2014 napríklad spolu so Slovnaftom inštalovali umelé hniezda pre chránené belorítky priamo v priestoroch rafinérie. Slovnaftári sa spojili s SOS BirdLife aj počas nedávnej aktivity, keď začiatkom septembra 2022 spoločne vyčistili práve Vtáčí ostrov.
Foto: SOS/BirdLife
Dva dni práce, sedem hektárov územia a 34 dobrovoľníkov zo Slovnaftu sa spolu s SOS/BirdLife podujalo vyčistiť Vtáčí ostrov pred sezónou. Tá sa začína už v zime a pokračuje najmä počas jari, no počas hniezdenia vtákov je už prístup na ostrov zakázaný, aby vtáky neboli rušené. Tisícky vtákov prilietajú do tejto nerušenej oázy. Ich hniezdenie im však môžu prekaziť husté vysoké porasty a náletové dreviny. Rybáre, čajke a kalužiaky potrebujú na hniezdenie nízky porast. A dvojdňová práca tohto tímu ľudí pripravila priestor pre nových osadníkov a ich hniezdenie.
Foto: SOS/BirdLife
Hoci sa Vtáčí ostrov môže zdať malý, jeho význam netreba podceňovať. Okrem rybára riečneho je vzácnym druhom na ostrove čajka čiernohlavá. Inde na Slovensku hniezdi len jednotlivo, no tu ich hniezdi približne 400 párov. To z Vtáčieho ostrova robí jej najväčšie hniezdisko v strednej Európe. Vtáčí ostrov je zároveň jedno z mála hniezdísk kalužiaka červenonohého na západnom Slovensku a na Slovensku vôbec. Na Hrušovskej zdrži však celkovo bolo pozorovaných viac ako 115 druhov vodného vtáctva.
Foto: SOS/BirdLife
Na samotný Vtáčí ostrov nie je prístup pre ľudí. Avšak vtáctvo môžete pozorovať. Využite na to rozhľadňu Hrušovská zdrž v Čunove. Od miestneho kostola sa asi polhodinovou prechádzkou dostanete cez Google mapy priamo na rozhľadňu neďaleko cyklochodníka, kde nájdete aj náučnú tabuľu o vtákoch a samozrejme výhľad na Vtáčí ostrov. Veľmi odporúčame zobrať si so sebou ďalekohľad. Alebo nasadnite na Slovnaft BAjk a výhľad na Vtáčí ostrov zoberte ako cieľ svojho najbližšieho výletu z ruchu hlavného mesta.
Foto: SOS/BirdLife