Rozprávkové korčuľovanie na Slovensku Rozprávkové korčuľovanie na Slovensku
Foto: Shutterstock

2022-12-02

Rozprávkové korčuľovanie na Slovensku

Kedy je ľad dostatočne hrubý a bezpečný? 

Na to, aby ľad na rybníkoch či jazerách zamrzol, je potrebné dostatočne chladné počasie s dlhodobými mínusovými teplotami, ideálne bez sneženia. Hrúbka ľadu by mala byť aspoň 10 - 15 centimetrov, aby bolo vaše korčuľovanie bezpečné. Vždy myslite na bezpečnosť na prvom mieste a korčuľovať pod oblohou choďte radšej po dlhých dňoch tuhých mrazov. Ak sa príroda do mínusových teplôt veľmi nehrnie, korčuľovanie si môžete vychutnať aj na hokejových štadiónoch alebo umelých ľadových plochách určených na verejné korčuľovanie.

Prečo vyraziť na korčule?

Hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa. Počas leta máme pohybu oveľa viac ako počas zimy. Kto nie je tak lyžiarsky zdatný, korčule určite zvládne. Pre úplných začiatočníkoch nájdete na štadiónoch pomocné bránky, s ktorými sa naučíte korčuľovať raz-dva. Korčuľovanie zlepšuje držanie rovnováhy, posilňuje svalstvo, spaľuje kalórie, čo vám pomôže aj počas vianočných nástrah v podobe koláčov a iných dobrôt udržať si dobrú postavu. Navyše radosť z korčuľovania vyplaví potrebné endorfíny.

Najkrajšie jazerá na zimné korčuľovanie na Slovensku

Štrbské pleso. Toto výnimočné miesto zasadené v lone prírody prekoná vaše očakávania. Najnavštevovanejšie slovenské pleso sa v zimných mesiacoch stáva vyhľadávaným miestom turistov a milovníkov zimných športov. Okrem toho, že sa okolo neho môžete prebehnúť na bežkách, skúsiť tentoraz zobrať so sebou korčule a vychutnať si nevšedný zážitok.

Štiavnické tajchy sú človekom vytvorené jazerá, ukryté medzi Štiavnickými vrchmi, ktoré sa využívali na získanie energetických zdrojov na ťažbu rudy v baníctve. Dnes ich s radosťou využívajú v lete rekreanti na kúpanie a v zime na korčuľovanie.

Oravská priehrada cez zimu voľba na istotu. Vďaka polohe zamŕza častejšie ako iné vodné plochy a keď sa sem rozhodnete vycestovať, určite neoľutujete.

Ak máte tieto miesta od ruky, nezúfajte. Vyberte sa do okolitej prírody v mieste vášho bydliska a možno natrafíte na malé jazero či zamrznutý rybník.

Verejné korčuľovanie 

Ak vaše okolie neponúka možnosť korčuľovania v prírode alebo je vonku príliš teplo, zájdite na najbližší hokejový štadión. Verejné korčuľovanie ponúkajú takmer všetky zimné štadióny. V Banskej Bystrici, Nitre, Nových Zámkoch, Trenčíne, Zvolene, Martine, Piešťanoch a na mnohých ďalších štadiónoch býva korčuľovanie vyhradené pre verejnosť. Pred návštevou sa vždy radšej informujte, či je v daný deň zimný štadión otvorený. Naše najväčšie mestá ako napríklad Košice a Bratislava majú viac možností než len zimné štadióny. Najistejším spôsobom je sledovať stránky vášho mesta, kde sa určite dočítate, kam sa vybrať za týmto elegantným športom.