Pár tipov, ako správne vybrať cyklotrenažér Pár tipov, ako správne vybrať cyklotrenažér
Foto: Unsplash / Aditya Wardhana

2024-04-22

  • Drive
  • Tech
  • Pár tipov, ako správne vybrať cyklotrenažér

Pár tipov, ako správne vybrať cyklotrenažér

Nie je cyklotrenažér ako rotopéd

Pod pojmom cyklotrenažér si väčšina ľudí predstaví stacionárny bicykel, alebo inými slovami rotopéd. Ide o fitness pomôcku, s ktorou sa najčastejšie stretávame vo fitnescentrách, a má pohodlnejšie sedlo a celkovú ergonómiu pre pohodlné sedenie a šliapanie.

Cyklotrenažér je na rozdiel od stacionárneho bicykla pomôckou, držiakom, ktorá využíva váš bicykel. Po celú dobu teda sedíte a trénujete na svojom bicykli.

Typy trenažérov

Aby ste porozumeli tomu, čo presne potrebujete a následne môžete od svojho trenažéra očakávať, tu je stručné zhrnutie základných typov trenažérov:

  • Odporové trenažéry: Cenovo dostupné a ľahko nastaviteľné. Používajú valček, ktorý tlačí na zadné koleso, tým kladie odpor jazdcovi pri šliapaní do pedálov.
  • S priamym pohonom: Zadné koleso bicykla sa odstráni, kazeta bicykla sa nainštaluje na trenažér a bicykel sa pohonom pripojí priamo k trenažéru. Elektro magnetická brzda kladie jazdcovi odpor pri šliapaní.
  • Valcový trenažér: Na rozdiel od stacionárnych trenažérov, na valcovom trenažéri jazdec udržiava rovnováhu na bicykli a bicykluje priamo na valcoch, ktoré sa odvaľujú pod kolesami bicykla, čo poskytuje realistický pocit jazdy na bicykli.

Malý tip: Pri výbere sa uistite, že trenažér je kompatibilný s veľkosťou a typom bicykla a zároveň hľadajte stabilnú konštrukciu, aby zaistil bezpečnosť počas intenzívnejšieho tréningu.

Hluk

Cyklistický trenažér môže byť pomerne hlučné zariadenie, takže najmä pokiaľ bývate v byte, je vhodné sa na zníženie hluku zamerať. Najhlučnejšie sú trenažéry s prenosom sily cez zadné koleso a klasické valce. Ich hlučnosť je však možné znížiť, ak na bicykel nasadíte hladké cestné plášte. Ďalšie zníženie hluku môže zaistiť ochranná podložka. Dobrým, avšak podstatne drahším riešením je aj nákup menej hlučného trenažéra. Tichšie sú tzv. wheel-on trenažéry, ktoré majú brzdný valec potiahnutý elastomérom. Trenažéry s priamym pohonom sú v tomto smere asi najefektívnejšou voľbou. Aj v ich prípade sa samozrejme hlučnosť líši podľa ceny a kvality daného modelu.

Značka trenažéra a recenzie

Venujte čas naštudovaniu si rôznych výrobcov či recenziám užívateľov. Značky s dlhou históriou v tejto oblasti poskytujú skúsenosť a kvalitu, avšak zaujímavé môžu byť aj inovatívne možnosti.

Funkcie a príslušenstvo

Premyslite si, aké ďalšie funkcie by ste na svojom trenažéri reálne využili. Možno by ste uvítali možnosť sledovať svoj pokrok pomocou integrovaných senzorov alebo pripojenia k aplikácii. Tiež zvážte príslušenstvo ako napríklad držiak na tablet, aby ste počas cvičenia mohli sledovať filmy alebo prehrávať hudbu.

Skúška pred kúpou

Ak je to čo i len trochu možné, cyklotrenažér pred kúpou vyskúšajte. Overíte si tak pohodlie sedadla, výšku a celkový pocit. Nezabudnite, že najdôležitejšie je, aby ste si užívali cvičenie a cítili sa pohodlne.

Záruka a servis

Uistite sa, že ste informovaný o dostupnosti servisu v prípade potreby opravy alebo údržby. Zákazníci si to často neuvedomujú, ale u väčšiny nešpecializovaných predajcov je napríklad stroj v prípade problému potrebné rozobrať a zaslať na reklamáciu, čo môže byť pomerne komplikované a drahé.

Aby bol tréning záživnejší

Dalo by sa povedať, že jazda na trenažéri nie je sama o sebe vyložene záživná. Na rozdiel od klasickej jazdy chýba meniaci sa ráz krajiny. Pri jazde na trenažéri ale zas môžete robiť veci, ktoré pri skutočnej jazde robiť nejde. Pustite si film, prípadne počúvajte hudbu alebo podcasty. Výhodou smart trenažérov je tiež možnosť jazdy po virtuálnych trasách, prípadne súperenie s inými jazdcami na diaľku. Zapojiť sa môžete aj do virtuálnych pretekov, ktoré sú pre mnoho cyklistov vítaným spestrením zimnej prípravy. Softvér zároveň funguje ako taký tréningový denník, ktorý je možné synchronizovať s mnohými dostupnými aplikáciami. Každý tréning, každý kilometer aj každý nastúpený meter sa vám tak načíta do celoročných štatistík.

Tak čo, idete do toho?

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.