Ako vznikol bicykel Ako vznikol bicykel
Foto: Shutterstock

2022-06-18

Ako vznikol bicykel

Vynález poháňaný hladomorom

Za vznikom bicykla je núdza, respektíve hladomor, ktorý prišiel do Európy začiatkom 19. storočia. Aj vtedajší hlavný dopravný prostriedok, kone, boli postihnuté hladomorom, a tak mal nedostatok jedla vplyv aj na mobilitu. To primalo Dreisa prísť s niečím, čo by nepotrebovalo konskú silu na presun. V roku 1813 prišiel so štvorkolesovým a v roku 1815 s dvojkolesovým bicyklom či skôr odrážadlom. Dreis ho nazýval drezina. Bicykel mal takmer 25 kilogramov a bol ťažký na ovládanie, no napriek tomu sa stal prvým komerčne úspešným aj vo Francúzsku či vo Veľkej Británii. Bicyklovanie narazilo na problémy s premávkou pre časté kolízie s chodcami, a tak postupne upadol skôr do nemilosti.

Foto: Shutterstock

Príchod pedálov

V roku 1839 prišiel škótsky zámočník Kirkpatrik MacMillan s myšlienkou spojiť zadné koleso s pedálmi pomocou hriadeľa. Problémom však bola fyzická zdatnosť nutná na obsluhu takéhoto bicykla. Na jedno otočenie pedála sa vám totiž koleso tiež otočilo len raz. Aj preto vznikli bicykle s obrovským predným kolesom, aké poznáme z minulosti. Daňou za to bola horšia ovládateľnosť, vystupovanie aj nastupovanie z veľkej výšky predného kolesa.

Foto: unsplash

Úspech vďaka reťazi

Pri vynálezcoch, ktorí vylepšovali bicykel z V. Británie, ešte zostaneme. Za asi najvýraznejšiu osobnosť, ktorá stála za zrodom bicykla, ako ho poznáme dnes, je londýnsky vynálezca a priemyselník John Kemp Starley. Ten totiž pedále umiestnil pod sedadlo bicykla a spojil ich so zadným kolesom pomocou reťaze. Tak vznikol v roku 1885 bezpečný bicykel, ktorý mal menšie kolesá, bol stabilný, dobre ovládateľný a stal sa populárny. Starley okrem iného zároveň stojí za zrodom automobilky Rover. Mimochodom, dizajn dodnes najpoužívanejších a praktických holandských mestských bicyklov sa od tohto vynálezu veľmi nelíši. Spočiatku bol aj veľmi drahý a skôr exkluzívny výstrelok, no s masovou výrobou zlacnel a stal sa bežným spôsobom dopravy, ako ho poznáme dnes. Brzdenie otočením pedálov dozadu neskôr nahradili lankové a kotúčové brzdy, pribudli svetlá a časom sa vyvinuli špecializované verzie – od cestných po horské a dnes populárne elektrobicykle.

Po dvesto rokoch od svojho vzniku bicykel ešte stále nenašiel svoj vrchol slávy a pri hľadaní ekologickej, zdravej a udržateľnej mestskej dopravy sa spomína čoraz viac. Aj preto vyrazte na bicykel častejšie, nielen počas Svetového dňa bicykla, ktorý pripadá na 3. júna, ale aj v každý iný deň.

Foto: Pexels