Magický svet cestnej a leteckej dopravy v Sinsheime a Speyeri Magický svet cestnej a leteckej dopravy v Sinsheime a Speyeri
Foto: Andrew Dawes, Unsplash.

2024-09-28

  • Drive
  • Tech
  • Magický svet cestnej a leteckej dopravy v Sinsheime a Speyeri

Magický svet cestnej a leteckej dopravy v Sinsheime a Speyeri

Dve ikonické nemecké múzeá, Technik Museum Sinsheim a Technik Museum Speyer, sú rajom pre nadšencov techniky. Tieto nevšedné múzeá prezentujú veľmi atraktívnym spôsobom inovácie a rôzne technologické výdobytky v cestnej a leteckej doprave.

Technické múzeá sa nachádzajú v mestách Sinsheim (Bádensko-Württembersko) a Speyer (Porýnie-Falcko), len pár kilometrov od seba. Úzky vzťah medzi oboma múzeami je evidentný nielen geograficky, ale aj z hľadiska exponátov: ich spoločným cieľom je predstaviť návštevníkom míľniky technologického vývoja v oblasti automobilov, lietadiel, ale aj vesmírnej dopravy.

Dve nadzvukové lietadlá vedľa seba

História Technického múzea v Sinsheime sa začala písať spontánne. Bolo založené múzejné združenie a len o pár mesiacov neskôr, 6. mája 1981, sa po prvýkrát otvorili dvere múzea, ktoré hneď od začiatku zaznamenalo veľký úspech. Okrem mnohých klasických automobilov zo všetkých epoch automobilovej histórie dnes Technik Museum Sinsheim prezentuje najväčšiu súkromnú zbierku historických Maybachov, preplňovaných automobilov Mercedes a Bugatti, niekoľko stoviek motocyklov, lietadiel, pretekárske a športové autá, lokomotívy, vojenské a úžitkové vozidlá. V roku 1999 sa múzejnému združeniu podarilo získať ruské nadzvukové dopravné lietadlo Tupolev 144. Vo veľkolepom transporte bolo lietadlo privezené po zemi a po vode z Moskvy do Sinsheimu a na jar 2001 umiestnené na strechu múzea. Dostatok priestoru zostal pre jediné ďalšie nadzvukové dopravné lietadlo, britsko-francúzske Concorde, ktoré bolo v tom čase ešte v pravidelnej prevádzke. Len o štyri roky neskôr bola táto medzera vyplnená, keď francúzska letecká spoločnosť Air France darovala kópiu tejto legendy histórie letectva sinsheimskému múzeu po tom, čo bola flotila Concorde vyradená z prevádzky.

Image
Foto: Matthieu Rochette, Unsplash.
Unikát v Európe: raketoplán v múzeu

Keď sa začiatkom 90. rokov takmer vyčerpali možnosti rozšírenia v Sinsheime, naskytla sa jedinečná príležitosť postaviť v centre mesta Speyer na mieste bývalej továrne lietadiel Pfalz druhé múzeum, Technik Museum Speyer. Všetko to začalo v roku 1993 ponorkou U9 s dĺžkou 46 metrov a hmotnosťou 466 ton. V roku 1999 nasledoval Antonov 22, ktorý je dodnes najväčším sériovo vyrábaným vrtuľovým lietadlom na svete s rozpätím krídel 64 metrov a dĺžkou 58 metrov. Múzeum sa zapísalo do histórie v roku 2003, keď bol v areáli múzea postavený Boeing 747 „Jumbo Jet“ spoločnosti Lufthansa na obrovskom oceľovom ráme. Dva veľkorozmerné exponáty, ktoré od roku 2012 obohacujú expozície sú záchranný krížnik John T. Essberger a vojenské dopravné lietadlo Transall od Bundeswehru. Vrcholom histórie múzea bolo získanie ruského raketoplánu (vesmírneho lietadla) Buran. Preprava raketoplánu na jar 2008 cez more do Rotterdamu a odtiaľ po pontóne po Rýne do Speyeru bola top mediálnou udalosťou. Mimo Ruska a Ameriky je Buran v Speyeri jediným raketoplánom, ktorý je možné vidieť v múzeu.

Image
Foto: Valentyn Chubukin, Unsplash.

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !