Bystrianska jaskyňa Bystrianska jaskyňa
Foto: Shutterstock

2022-05-22

Bystrianska jaskyňa

Majstrovské diela vytvorené vodou

Bystrianska jaskyňa je vlastne sústava dutín: pozostáva zo Starej a Novej jaskyne a jej celková dĺžka je viac ako tri kilometre. Povrchový otvor Starej jaskyne je známy od nepamäti. Napriek tomu sa J. Kovalčík a E. Laubert v roku 1923 ako prví odvážili zostúpiť do hlbín zeme. V roku 1926 bola objavená roklina Peklo, kde sa neskôr našla chodba vedúca do Novej jaskyne, ktorá bola objavená v roku 1932. Jej súčasné technické vybavenie bolo vybudované v roku 1968 a odvtedy bola aj sprístupnená. V roku 1973 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Najkrajšou časťou Bystrianskej jaskyne je Pokladnica, ale veľmi krásne sú aj Peklo, Katakomby, Zrútený dóm, Spodná a Horná partizánska sieň a Mostárenská sieň. Potok, ktorý sa miestami zlieva do rieky, vytvoril v priebehu tisícročí v jaskyni zvláštne tvary: fazety, mriežky, skalné nože, stropné korytá, kotly a iné jedinečné formy.

Prehliadka pre všetky vekové kategórie

Prehliadkovú trasu dlhú 580 metrov sa dá v príjemnom tempe zvládnuť za asi 45 minút. Prevýšenie je minimálne, stačí prekonať len 26 schodov, vďaka čomu je jaskyňa ideálnou voľbou pre seniorov a rodiny s malými deťmi. V Starej jaskyni už nie je žiadna kvapľová výzdoba, pretože v priebehu tisícročí postupne zmizla. Podzemný potok Bystrianka preteká najhlbšou časťou jaskyne a následne vyviera na povrch pri obci Valaská, kde do roku 1906 poháňal kamenný mlyn. Teplota vzduchu sa v jaskyni pohybuje od 5,7 do 6,7 °C a je mimoriadne čistý, ktorého pozitívny vplyv cítiť hneď po prehliadke jaskyne, ktorá je prírodné inhalatórium so špeciálnym ovzduším. Pre priaznivé podmienky sa tu od roku 1971 koná aj jaskynná terapia (speleoterapia), zameraná hlavne na liečbu astmy a chorôb horných dýchacích ciest.

Vchod do jaskyne sa nachádza 565 metrov nad morom, na južnom okraji obce Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Z neďalekého parkoviska je to sotva 5 minút chôdze po mierne stúpajúcom chodníku.

Viete, že...
  • Jaskyňa bola sprístupnená civilným návštevníkom už v roku 1939, no vybudovanie elektrického osvetlenia trvalo takmer tri desaťročia.
  • Bystrianska jaskyňa bola dôležitým útočiskom v období druhej svetovej vojny: počas Slovenského národného povstania sa v nej ukrývali partizáni a obyvatelia Bystrej.
  • V jaskyni žije 13 druhov netopierov, z ktorých sú najčastejšie zastúpené podkovár malý (Rhinolophus hipposideros) a netopier obyčajný (Myotis myotis).

Warning: Undefined array key "iné" in /home/drivermindkind/drivemagazine.sk/site/templates/blog-post.php on line 179

viac