2024-05-11
Erre kell vigyáznunk nagyon turistaként a csalókkal szemben
Világszerte az egyik legnépszerűbb módszer a zsebekből kiszedett értékek, például mobiltelefon, pénztárca vagy igazolványok. Ezek általában olyan helyszíneken történnek meg, ahol rengeteg utazó megfordul, hiszen a tömegben sokkal könnyebb elcsenni az értéktárgyainkat.
Tipp: Az olyan központi helyszíneken, mint például a római Trevi-kút vagy az Eiffel-torony, igyekezzünk figyelni a táskánkra. A legjobb az, ha az értékeinket nem a hátizsákba, hanem egy övtáskába, esetleg egy belső zsebbe rakjuk, hiszen ezt könnyebb szem előtt tartani. Az se rossz ötlet, ha külön tartjuk a bankkártyánkat és a készpénzt, mivel így a legrosszabb esetben is csak az egyiket lopják el.
Ez is érdekelhet: Ez a szokásunk dühíti fel legjobban a légiutas-kísérőket
A bankkártyákkal, számlákkal való csalások nagyon megszaporodtak az elmúlt években. Ilyenkor gyakran jóval nagyobb összegeket emelnek le egy-egy helyen a kártyánkról, vagy egyenesen lemásolják azt.
Tipp: Mindig kérjünk számlát az adott étteremben vagy üzletben, és ne csak a végösszeget, hanem a kártyagépbe beütött összeget is ellenőrizzük. A bankok applikációiban ezen felül be tudunk állítani vásárlási, illetve a felvehető készpénzre vonatkozó limitet is. Az utcai árusoknál lehetőleg fizessünk készpénzzel.
Fotó: Blake Wisz / Unsplash
Egy ismeretlen városban nem biztos, hogy tudjuk a taxik tarifáját, így könnyebben átverhetnek minket turistaként, mint a helyieket.
Tipp: Ne dőljünk be a „nem működik a taxióra” típusú kijelentéseknek, inkább hívjunk másik sofőrt. Ha extra óvatosak szeretnénk lenni, akkor az okostelefonokon található térképes alkalmazásokon, például a Google Térképen nyomon követhetjük a taxi haladását, de akár előre is megnézhetjük, hogy milyen útvonalat ajánl az adott alkalmazás.
Bankkártyás fizetés esetén nézzük meg a terminálba beütött végösszeget, és igyekezzünk megbízható, jól ismert taxitársaságokat hívni.
A zsúfoltabb helyeken bárkivel megeshet, hogy véletlenül beleütközik egy embertársába, ezt azonban a csalók könnyen kihasználják, például „véletlenül” leöntenek egy itallal. Ezután általában segítemi szeretnének letisztítani rólunk azt, miközben észrevétlenül ellopják a pénztárcánkat vagy a mobiltelefonunkat.
Tipp: Ne a zsebünkben tartsuk a mobilt, pénztárcát és egyéb értékes tárgyaikat, hane egy zárható táskában. Ha valaki nagyon segítőkész miután belénk ütközött, egyszerűen köszönjük meg és lépjünk hátrébb.
A legtöbbször akkor válhatunk csalás áldozatává, ha az előadók legalább ketten vannak, és míg az egyikőjük elvonja a figyelmünket, addig egy másik tag magához veszi az értékeinket. Ugyanakkor a második tagot nem feltétlenül a „színpadon” kell keresnünk, ők gyakran elvegyülnek a tömegben.
Tipp: Az utcai előadások során soha se hagyjuk figyelmen kívül a környezetünket. Ha egy szobornak, bohócnak vagy mágusnak öltözött előadó nagyon megragadja a tekintetünket, akkor a biztonság kedvéért jobban figyeljünk oda a táskánkra és csomagjainkra.
(Forrás: The Travel)
Fotó: Bruno Martins / Unsplash
Warning: Undefined array key "iné" in /home/drivermindkind/drivemagazine.sk/site/templates/blog-post.php on line 181