5 tipp bográcsozáshoz

Nyaranta muszáj bográcsételt is enni, mert a nyílt tűzön főtt-pirult vacsorának nincs párja.

bogrács
Fotó: Shutterstock

Bográcsozni nemcsak izgalmas, de egyszerű és rendkívül hangulatos is. Amíg rotyog a krumpli, a beszélgetés is vidámabb mederben folyik a tűz körül. Persze érdemes tudni és betartani pár dolgot ahhoz, hogy jól sikerüljön a bográcsozás. Íme.

Hol lehet bográcsozni?

A bográcsozás alapfeltételei: miután a tűzrakóhelyet gondosan kiválasztottuk, figyeljünk arra is, hogy a lángok körül-felett legalább három méteres körben ne legyen éghető anyag – beleértve a belógó faágakat is. Mindig legyen a közelben oltásra használható anyag (víz vagy homok), és a tüzet sose hagyjuk felügyelet nélkül. Nagyon fontos, hogy szeles idő esetén mindezekre fokozottan figyeljünk, erős szélben pedig inkább engedjük el a tűzrakást!

Fontos!

  • Erdőn-mezőn, kirándulóhelyeken csak és kizárólag az arra kijelölt helyen gyújthatunk tüzet, és csak akkor, ha nincs tűzgyújtási tilalom.
  • A kertünkben jellemzően bográcsozhatunk, de nagyon száraz időszakban figyeljük az erdészet vagy a hatóságok kommunikációs felületeit, mert különleges intézkedések is érvénybe léphetnek.

Lépésről lépésre

Fotó: Shutterstock

1. Hogyan rakjunk tüzet?

Ha lehet, ne használjunk a gyújtáshoz mesterséges gyújtóst. Gyűjtsünk száraz füvet, avart, vékony botocskákat, majd ezekből készítsünk tűzmagot, amit egyre nagyobb botokkal borítsunk be, piramisszerűen. Ahogy a tűz ereje növekszik, egyre nagyobb hasábokat tehetünk rá. Ezek a fadarabok sose lógjanak ki a tűzrakó helyről. A fát mindig határozott mozdulattal tegyük az égő tűzre, élő, nedves fát pedig sose használjunk, mert nagyon füstöl és pattog.

2. Milyen tűzön főzzünk?

A főzéshez próbáljunk mindig közepes vagy kisebb tüzet rakni – a kisebb lángokat ugyanis könnyebb toldani, míg a nagy tüzet nehezebb gyengíteni. Általában egyébként is igaz, hogy a bográcsos étkeket lassan, rotyogtatva kell főzni, lassú, egyenletes, de lobogó tűzön. Ha fúj a szél, takarással óvjuk a lángot, különben nem melegít egyenletesen.

3. Milyen legyen a bográcsüst?

A rézbográcsban egyenletesen fő az étel, mivel a réz jó hőelosztó. Ellenben könnyen elszíneződik savas, ecetes környezetben. A vasbogrács nem kényes, de ha sokáig nem használjuk, könnyen berozsdásodik – ezért gyakran zsírral bekenve teszik el. A sérülékeny, zománcos üstöt könnyű tisztán tartani, ám jobb választás lehet mégis a rozsdamentes bogrács.

4. Mi a teendő, ha már fő az étel?

Bármilyen egytálételt megfőzhetünk bográcsban. Az üstöt állítsuk kényelmes magasságba, úgy, hogy a láng ne érje az alját. Az ételeket nem szabad kevergetni, helyette hirtelen mozdulatokkal forgassuk a bográcsot, így rázogatva annak tartalmát.

5. Milyen a biztos tűzoltás?

Miután végeztünk a főzéssel, mindig oltsuk el a tüzet. A tűz a parázsból újralobbanhat, ezért öntsük le vízzel, végül pedig szórjuk le homokkal is. Távozáskor a kezünkkel még érdemes ellenőrizni a tűzrakó hely hőmérsékletét.

Mit főzzünk?

Ha először bográcsozunk, mindenképp gyorsan, könnyen elkészülő ételt válasszunk, amihez kevés alapanyag kell. Ilyen a lecsó, a paprikás krumpli, a halászlé vagy a csirkepörkölt. Ezek fél- vagy egy óra alatt elrotyognak, azonban figyelj rá, hogy a parázs utána még órákig éghet, így bármit megperzselhet, és ha szél van, könnyen lángra kap. Viszont nagy előnye, hogy hidegben még sokáig melegít minket a főzést követően.


AMI MÉG ÉRDEKELHET