A csodálatos Jeruzsálemi Sziklamecset

A néha vallást váltó jeruzsálemi Sziklamecset helyén eddig legalább négy istent imádtak. Vagy mind a négy egy?

Sziklamecset
Fotó: Shutterstock

Az iszlám hívők egyik legfontosabb szent helye a jeruzsálemi Templom-hegyen magasodó Sziklamecset. Az aranyló tetejű dóm alapjait az időszámításunk utáni 7. században rakták le, ma pedig az iszlám négy csodája közül a harmadikként tartják számon.

A hosszú ideje Jeruzsálem jelképének számító Sziklamecset (más néven Szikladóm) helyén állt a Jeruzsálemi Templom, a zsidók legfőbb szentélye, melyet végül a római sereg pusztított el, helyére pedig a 2. században egy pogány templomot emeltek. Az ezt követő évszázadok során többször megkísérelték visszaállítani az eredeti szentélyt, végül azonban a 7. században a várost elfoglaló arabok építették ide saját szent helyüket. A dóm a feljegyzések szerint i. sz. 691-692-ben készült el, és a mai napig kiváló példája a közép-bizánci építészetnek. Az építkezés kezdete Abd al-Malik kalifa nevéhez fűződik, aki rendkívül fontosnak tartotta az iszlám népszerűsítését, így a mecsetet hamar zarándokhellyé nyilvánította.

Fotó: Shutterstock

Az épület ma is látható nyolcszögletű alapját komoly összeget felemésztő munkálatok során fektették le, a tetejét pedig egy fából készült, cserépborította kupolával fedték be. Ezt később ólom, majd alumínium és bronz ötvözet váltotta fel, míg végül a ma is látható, jellegzetes arany borítását az 1950-es években nyerte el. Az épület története során számtalan felújításon esett át, a földrengések ugyanis többször is megrongálták, kupolája beomlott, később pedig rövidebb időre keresztény kezekbe került. A mecset külső falait márvány, fehér és kék fajanszlapok díszítik, amelyeken növényi és geometriai motívumok futnak. Belső terét mozaikkal és szintén márvánnyal díszítették. Legutóbbi helyreállítása II. Husszein jordán király nevéhez fűződik, aki 1993-ban 80 kilogramm arannyal fedette be az épület kupoláját.

Fotó: Shutterstock

Az Óváros

Jeruzsálemet az iszlám, a kereszténység és a judaizmus is szent városnak tekinti, területén 1204 zsinagóga, 158 templom és 73 mecset található. A három vallás legfontosabb emlékhelyei azonban a kevesebb mint egy négyzetkilométeres Óvárosra és a Templom-hegyre koncentrálódnak. Itt található a Siratófal és a Sziklamecset, de a közelben van az Al-Aksza-mecset és a szintén jelentős emlékhely, a keresztény Szent Sír-templom is. Az iszlám szerint Mekka és Medina után Jeruzsálem a harmadik legszentebb hely, hiszen tanaik szerint Mohamed próféta innen érte el egy éjszaka a mennyeket, ahol aztán Allah rábízta az iszlám hit parancsolatait.

AMI MÉG ÉRDEKELHET