Je to realita: čoskoro môžete letieť z Londýna do New Yorku za 3 hodiny Je to realita: čoskoro môžete letieť z Londýna do New Yorku za 3 hodiny
Foto: Boom Supersonic

2024-11-27

  • Drive
  • Check-in
  • Je to realita: čoskoro môžete letieť z Londýna do New Yorku za 3 hodiny

Je to realita: čoskoro môžete letieť z Londýna do New Yorku za 3 hodiny

Americká spoločnosť Boom Supersonic už dlho pracuje na tom, aby sa nadzvukové lety stali opäť realitou, a to pomocou lietadla s názvom Overture.  Na prototype sa už nejaký čas vykonávajú experimenty a nedávno prekonal nové výškové a rýchlostné rekordy, čím sa viac ako kedykoľvek predtým priblížil k tomu, že na trhu opäť uvidíme nadzvukové lietadlo.

Nadzvukové lietadlo budúcnosti, Overture (XB-1), uskutočnilo prednedávnom svoje posledné skúšobné lety. Najväčšou výzvou bolo opraviť takzvaný systém flutteru a počas posledného, ôsmeho skúšobného letu, sa zameralo na rýchlosť.

Novembrový let XB-1 predstavuje ďalší míľnik, keďže lietadlo stanovilo nielen nový rýchlostný, ale aj výškový rekord. Prototyp dokázal dosiahnuť rýchlosť 1012 km/h (Mach 0,83) a bez problémov vystúpil do výšky 7632 kilometrov.
Image
Foto: Boom Supersonic

Aby lietadlo skutočne prekonalo rýchlosť zvuku, bude musieť prekročiť rýchlosť Mach 1, teda 1235 km/h, čo by vzhľadom na tempo pokroku mohlo byť naozaj veľmi skoro. Podľa výpočtov spoločnosti Boom Supersonic by sa táto hranica mohla dosiahnuť pri desiatom skúšobnom lete. Pre porovnanie, klasické dopravné lietadlo je v súčasnosti schopné dosiahnuť rýchlosť približne 0,78 Machu, pričom Dassault Falcon 8X je na čele súkromných lietadiel s rýchlosťou 0,9 Machu.

Čo to však znamená v skutočnosti? Predpokladá sa, že Overture bude schopný letieť rýchlosťou Mach 1,7, teda približne 2 082 km/h, čo by nám umožnilo cestovať dvakrát rýchlejšie ako teraz. Inými slovami, ak sa plány spoločnosti stanú skutočnosťou, z Londýna do New Yorku by sme mohli byť zhruba za 3 hodiny namiesto súčasných 7 až 8 hodín.

Podľa spoločnosti v súčasnosti existuje približne 600 leteckých trás, kde môžu takéto lietadlá lietať, ale nemôžu lietať nad pevninou kvôli predpisom pre nadzvukové lietadlá. To však neodradilo letecké spoločnosti, s ktorými podpísali zmluvy United Airlines, American Airlines a Japan Airlines. Očakáva sa, že prvé lietadlá opustia pristávacie dráhy najskôr v roku 2030.

Rekord samozrejme stále drží Concorde: lietadlo, ktoré letí rýchlosťou 2179 km/h (Mach 1,7), dokázalo v roku 1996 preletieť z Londýna do New Yorku len za 2 hodiny a 52 minút.

Ak sa Boom stane skutočnosťou, bude to určite historický projekt, pretože od roku 2003 žiadne nadzvukové lietadlo komerčne nelietalo. Legendárny Concorde, ktorý prevádzkovali spoločnosti Air France a British Airways, bol napokon vyradený pri havárii v Paríži v roku 2001 a odvtedy náklady na údržbu spôsobili, že nemá nástupcu.

(Simple Flying, Time Out, The European)

Prečítajte si aj: Stavia sa najväčšie nákladné lietadlo na svete

Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !