2024-08-03
Bad Ischl – Šmrnc Monarchie v Európskom hlavnom meste kultúry
Je možno najmenšie Európske hlavné mesto kultúry 2024, no nič to nemení na jeho významnosti. Toto je rakúsky Bad Ischl.
Bad Ischl je... Dokončiť túto vetu nie je také jednoduché. Cisárske mesto, kongresové, kúpeľné mesto, letovisko umelcov, Európske hlavné mesto kultúry 2024 – a to všetko v srdci ikonického rakúskeho regiónu Salzkammergut.Bad Ischl je... Dokončiť túto vetu nie je také jednoduché. Cisárske mesto, kongresové, kúpeľné mesto, letovisko umelcov, Európske hlavné mesto kultúry 2024 – a to všetko v srdci ikonického rakúskeho regiónu Salzkammergut.
Európske hlavné mesto kultúry nemôže byť len veľké mesto – tento rok sú držiteľmi tohto titulu tri najmenšie mestá v histórii programu: Tartu v Estónsku, Bodø v Nórsku a Bad Ischl v Rakúsku. Bad Ischl je podľa počtu obyvateľov najmenšie mesto, no z hľadiska historického a kultúrneho dedičstva je jeho ponuka úžasne pestrá. Krásna oblasť láka na túry v horskej a jazernej oblasti Salzkammergut. Tu sa návševníci môžu vydať po stopách cisárovnej a kráľovnej Sissi, svetoznámeho operetného skladateľa, rodáka z Komárna Franza Lehára, alebo najvýznamnejšieho predstaviteľa rakúskej secesie, maliara Gustava Klimta.
Prehliadku Bad Ischlu môžete začať hneď v mestskom parku Kurpark, ktorý sa nachádza v centrálnej časti mesta, kde sa nachádza aj konferenčné centrum Kongress & Theaterhaus. Každé leto sa tu koná známy operetný koncert, takzvaný Lehárov festival. Na brehu rieky Traun môžete navštíviť mestské múzeum Stadtmuseum a Park Sissi. Je to zelená plocha, ktorá je vkusne vyzdobená kvetinami, je vynikajúca na prechádzku, ale môžete si ju dokonca prejsť konským povozom.
Najvýznamnejšia atrakcia mesta je bezpochyby kaštieľ Kaiservilla. Vila bola desaťročia letným sídlom panovníka Rakúsko-uhorskej monarchie Františka Jozefa a jeho manželky Sissi. Pôvabná budova bola zároveň aj miestom mnohých dôležitých rozhodnutí – v roku 1914 tu podpísal František Jozef vypovedanie vojny Srbsku, čím sa začala 1. svetová vojna. V parku sa nachádza aj menšia budova, takzvaný Mramorový zámok (Marmorschlössl), obľúbené miesto cisárovnej Sissi, v ktorom dnes sídli Múzeum fotografií.
Bad Ischl sa vďaka cisárskej rodine stal rekreačným strediskom rakúsko-uhorskej elity, keďže sa tu zdržiavali takí významní umelci ako Johannes Brahms, Gustav Klimt, Johann Strauss a Franz Lehár (krásna Lehár-Villa je otvorená verejnosti). Početné budovy z 19. storočia, vrátane Trinkhalle, budovy pošty spolu s mnohými súkromnými palácmi s úchvatnými biedermeierovskými fasádami dodávajú mestu romantickú eleganciu a fascinujúcu atmosféru.
Sledujte nás na našich sociálnych sieťach, aby vám neunikol ten najaktuálnejší obsah: pod názvom Drive Slovensko sme aj na TikToku , Instagrame , YouTube a Facebooku !