Cestovanie v čase: Z Diomedových ostrovov do nového dňa Cestovanie v čase: Z Diomedových ostrovov do nového dňa
Foto: earthobservatory.nasa.gov

2024-06-13

Cestovanie v čase: Z Diomedových ostrovov do nového dňa

Veľký a Malý Diomedes: Rozdelené časom a politikou

Veľký Diomedes, ktorý patrí Rusku, a Malý Diomedes, patriaci USA, sú príkladom toho, ako blízko k sebe môžu byť dve krajiny a pritom byť tak odlišné. Tieto ostrovy sú od seba vzdialené len 3,8 kilometra, čo by za normálnych okolností znamenalo krátku plavbu alebo prechádzku po ľade v zime. Avšak v skutočnosti vás táto vzdialenosť prenesie cez Medzinárodnú dátovú hranicu. To znamená, že keď stojíte na ruskom Veľkom Diomede, pozeráte sa na Malý Diomedes v Spojených štátoch, kde je o 21 hodín menej. Je to ako pohľad do minulosti alebo budúcnosti. Je to najkratšia vzdialenosť, na ktorej môžete zažiť takýto obrovský časový skok.

Historické a geografické zaujímavosti

Diomedove ostrovy nie sú len miestom časového paradoxu, ale aj miestom s bohatou históriou. Ostrovy sú pomenované po svätom Diomedovi, pretože boli objavené ruským prieskumníkom Semjonom Dežňovom v deň svätého Diomeda v roku 1648. V období studenej vojny boli tieto ostrovy symbolom napätia medzi východom a západom. Veľký Diomedes slúžil ako vojenská základňa Sovietskeho zväzu a stále je obývaný ruskými vojenskými jednotkami. Na druhej strane, Malý Diomedes je domovom malej komunity Inuitov, ktorí tam žijú aj napriek drsným arktickým podmienkam.

Neuveriteľná blízkosť dvoch svetov.

Aj keď sa môže zdať, že tieto dva ostrovy sú oddelené iba niekoľkými kilometrami ľadu alebo vody, v skutočnosti ich delí obrovská kultúrna a politická priepasť. Na Veľkom Diomede, kde vládne prísny ruský režim a na Malom Diomede, kde sa zachovávajú tradičné americké hodnoty, môžete pocítiť rozdiel medzi dvoma svetmi. Tieto ostrovy tak predstavujú mikrosvet napätia a spolužitia medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta.

Ako sa tam dostať a čo tam zažiť?

Hoci Diomedove ostrovy nie sú typickou turistickou destináciou, ich návšteva je možná pre tých, ktorí sa neboja dobrodružstva. Cesta na Malý Diomedes je možná cez Aljašku, avšak vyžaduje si špeciálne povolenia a prispôsobenie sa arktickým podmienkam. Na druhej strane, Veľký Diomedes nie je verejne prístupný kvôli jeho vojenskému významu. Pre milovníkov extrémneho cestovania a geografie však už len samotná existencia týchto ostrovov je fascinujúca a stojí za to, aby ste o nich vedeli viac.

Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:

Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.