2024-07-12
Pútnické miesto pre fanúšikov Drakulu
Hrad postavili so súhlasom uhorského kráľa Ľudovíta I. v roku 1377 na kontrolu dôležitej obchodnej cesty, ktorá okolo neho prechádzala. Vďaka svojej polohe bol jedným z najťažšie dobývateľných hradov v Sedmohradsku. Na jeho severnej strane stojí sedemposchodová, dovnútra sa zužujúca štvoruholníková bašta, na ktorej vrchole bola postavená strážna veža. V zámku, ktorý je dnes múzeom, je možné navštíviť 23 miestností, z ktorých päť je vybavených mučiacimi zariadeniami z čias Vlada Tepesa. V ostatných miestnostiach si môžete pozrieť výstavu predmetov rumunskej kráľovskej rodiny.
Viac informácií: Tajomný hrad Drakulu v Karpatoch
Po tom, čo sa Sedmohradsko v roku 1918 stalo súčasťou Rumunska, mesto Brašov ponúklo hrad Bran rumunskému kráľovi Ferdinandovi, na ktorého rekonštrukciu mesto aj tak nemalo peniaze. Zámok sa nakoniec stal majetkom rumunskej kráľovnej Márie, ktorá ho zrekonštruovala s romantickými prístavbami, a tak budova získala dnešnú podobu. Jednou z najzaujímavejších častí hradu je tajný tunel, ktorý postavili v roku 1930, aby sa kráľovná Mária, ktorá trpela artritídou, mohla ľahko dostať von do zámockého parku. Do 30 metrov hlbokého tunela návštevníkov zvezie výťah. V 40 metrov dlhej chodbe ožívujú históriu hradu hologramy. Na úpätí hradu sa nachádza malé dedinské múzeum, ktoré tiež stojí za návštevu.
Ešte viac z tejto časti Rumunska: Zámok, v ktorom sa natáčal seriál Wednesday
Drakulovo meno znamená v rumunčine syn diabla a slovo „tepes“ znamená kôl. Legendy o krutosti Drakulu/Vlada Tepesa (1432-1476) kolovali už za jeho života, keďže jeho obľúbenou zábavou bolo napichovanie poddaných (a jeho súperov) na kôl. Ľudia ho stotožňovali s diablom: verili, že nikdy nezomrie, vstáva o polnoci a živí sa čerstvou krvou. Po svetoznámom hororovom románe Brama Stokera sa gróf Drakula stal hrdinom Nr. 1. príbehov o upíroch. Počas dlhých rokov bola jeho postava úplne zdeformovaná. To, že Vlad Tepes vlastne nebol kniežaťom Sedmohradska, ale susedného Valašska, je už len čerešnička na torte. To je však v očiach dnešných turistov len maličkosť, pre nich je hrad Bran stále Drakulovým domovom a veselo nakupujú na upírskom trhu na úpätí hradu, kde sa dá zohnať množstvo antiupírskych vecí - zvyčajne vyrobené v Číne.
Mohlo by zaujať: 4 zaujímavosti hradu Bran
Sledujte aj naše profily na sociálnych sieťach, aby ste neprišli o žiadne novinky:
Pod menom Drive Slovensko nás nájdete na TikToku, Instagrame, YouTube aj Facebooku.
Foto: Facebook Castelul Bran