Najdlhšia železničná trať na svete – 1. časť Najdlhšia železničná trať na svete – 1. časť
Foto: Shutterstock

2022-03-05

Najdlhšia železničná trať na svete – 1. časť

Ako je to s časovými pásmami?

Vlak premávajúci z Moskvy do Vladivostoku sa počas celej cesty riadi moskovským časom, t. j. na nádražiach sa zobrazuje moskovský čas a vlak vždy ukazuje tiež tento čas. Takto sa snažia vyhnúť chaosu v cestovnom poriadku vlaku prechádzajúceho cez množstvo časových pásiem. Vlak odchádza a prichádza podľa prísneho cestovného poriadku so zastávkami niekde len 2 minúty a v niektorých mestách až 60 minút. Transsibírsky expres nikdy nečaká a pred odchodom sa nevykonáva kontrola cestujúcich.

Foto: Shutterstock

Ktorý spoj by ste si mali vybrať?

Na Transsibírskej magistrále – ako aj na iných železničných tratiach v Rusku – vo všeobecnosti platí, že čím nižšie označenie vlaku (napríklad legendárna 1-ka do Moskvy alebo 2-ka do Vladivostoku), tým je vlak modernejší. Takže čím je toto číslo menšie, tým je vlak pohodlnejší. Platí však aj to, že lístky na vlaky s vyšším číslom kúpite oveľa lacnejšie. Čo sa týka cien lístkov na trase Moskva – Vladivostok, môžete počítať, že jednosmerný lístok bude stáť okolo 30 000 rubľov v prvej triede a 13 000 rubľov v druhej. Komu vyhovuje aj tretia trieda, toho môže cesta vyjsť naozaj lacno, iba 6 500 rubľov.

Európsky úsek trate

Moskva – hlavné mesto Ruskej federácie je s takmer 11 miliónmi obyvateľov najľudnatejším mestom nášho kontinentu. Dvojitosť tradícií a modernosti sa ozýva v krásnych staniciach metra a širokých bulvároch, ktoré križujú úzke uličky. Kremeľ, legendárne Červené námestie, charakteristická cibuľová kupolová katedrála Vasilija Blaženého, bulváre Tverskaja a Arbat, obchodný dom GUM, monumentálna Katedrála Krista Spasiteľa a Veľké divadlo, teda Boľšoj teatr – to všetko sú „povinné“ atrakcie.

Nižný Novgorod – V piatom najväčšom meste Ruska žije viac ako milión ľudí. Hoci leží v moskovskom časovom pásme, nachádza sa 400 km východne od hlavného mesta. Nižný Novgorod je mesto vôd s 33 jazerami. Jeho zvláštnosťou je, že sa tu stretávajú dve najväčšie vodné cesty európskej časti Ruska, rieka Oka sa vlieva do Volgy, ktorá rozdeľuje bývalé kniežacie sídlo na dve časti. Mesto je dlhé 20 kilometrov pozdĺž rieky Oka a asi 30 kilometrov pozdĺž rieky Volga.

Perm Regionálne administratívne centrum s viac ako miliónom obyvateľov sa nachádza na brehu rieky Kama, na úpätí pohoria Ural, 1436 kilometrov od Moskvy, v druhom časovom pásme. Príbeh mena Perm je jednoduchý: znamená vzdialenú krajinu. Mesto je dôležitým kultúrnym, priemyselným a vedeckým centrom Ruska.

Hranica medzi Európou a Áziou – Vlaky premávajúce na najdlhšej železničnej trati sveta prejdú 1777 kilometrov, kým dosiahnu pohorie Ural. Uprostred tajgy obelisk označuje geografickú hranicu medzi Európou a Áziou.